Aktualności

  • 25-09-2019

Pomnik odrestaurowany

Nie tylko lokalne, ale też krajowe serwisy prasowe pisały o niedawnej dewastacji pomnika powitania Ottona III przez Bolesława Chrobrego w Iławie. Urząd Miejski w Szprotawie niezwłocznie powiadomił Policję i przystąpił do restauracji monumentu.
W tym celu zaangażowano m.in. pracowników sezonowych, a prace specjalistyczne zlecono firmie zewnętrznej, tj. Zakładom Usługowym Zachód Sp. z o.o. Usunięcie skutków wandalizmu kosztowało gminę 5 tys. zł, nie wliczając pracy i materiałów UM. W ramach robót restauracyjnych pomnik został pokryty powłoką antygraffiti.
Policjanci ze Szprotawy zatrzymali 33-latka, który miał zniszczyć pomnik. Usłyszał on zarzut z art. 261 Kodeksu karnego: „Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”.
 
Burmistrz Mirosław Gąsik dziękuje zaangażowanym mieszkańcom, którzy przyczynili się do ujęcia podejrzanego. Miejscowy monitoring zadziałał i niech będzie to przestrogą.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją