Aktualności

  • 03-12-2019

Pożar domu wielorodzinnego w Szprotawie

Kilka minut po północy wybuchł pożar na poddaszu budynku wielorodzinnego przy ulicy Krasińskiego w Szprotawie. Na miejsce przybyło dwanaście zastępów straży pożarnej. W zdarzeniu nie ucierpiała żadna osoba. Uratowane zostały także wszystkie przebywające w budynku zwierzęta domowe. Trwa akcja pomocy ofiarom.
Pożar budynku przy Krasińskiego wybuchł chwilę po północy. Z żywiołem walczyło kilkudziesięciu strażaków z zastępów straży pożarnej ze Szprotawy i Żagania oraz jednostek OSP, a także strażacy wojskowi z Dobrej nad Kwisą. Wszyscy mieszkańcy budynku zostali na czas ewakuowani przez ratowników w bezpieczne miejsce. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał, jednak 7 rodzin straciło dach nad głową.
 
- O 1.30 nad ranem zostałam powiadomiona o pożarze – mówi Pełniąca Funkcję Burmistrza Ewa Gancarz. - Chwilę potem byłam z mieszkańcami płonącego budynku, aby móc zorganizować pierwszą pomoc. Na miejscu obecny był już pracownik gminnego zarządzania kryzysowego Janusz Dyba, który jako pierwszy poinformowany został o żywiole.  Wkrótce potem pojawili się Kierownik OPS Tadeusz Pozaroszczyk oraz Prezes spółki Chrobry Kazimierz Sutor. Na miejscu katastrofy pozostaliśmy do 4 nad ranem, kiedy to inspektor nadzoru po przeprowadzonej ekspertyzie zapewnił, że niebezpieczeństwo zostało zażegnane, a wszyscy mieszkańcy otoczeni zostali troskliwą opieką i wsparciem. Dwie rodziny odwiezione zostały do hotelu, cztery rodziny przyjęte zostały przez swoich bliskich, przydzielono także jedno mieszkanie chronione. Z samego rana, w ratuszu odbyło się spotkanie, na którym podjęte zostały decyzje o szerokiej pomocy pogorzelcom. O godzinie 9, w ratuszu spotkaliśmy się z pokrzywdzonymi rodzinami, aby przedstawić im plan wsparcia. W ciągu tygodnia rodzinom zostaną przydzielone mieszkania zastępcze, które w chwili obecnej są remontowane i przystosowywane do ich przyjęcia. Do prac tych skierowane zostały wszystkie ekipy remontowe. Potrzebującym zaproponowana została pomoc psychologiczna. Ponadto, w zależności od potrzeb, ofiarom pożaru udzielone zostanie wsparcie finansowe, wydawane będą ciepłe posiłki. Sprzęt domowy, który udało się z pożaru uratować, mieszkańcy będą mogli zdeponować w gminnych magazynach. Zakład Aktywności Zawodowej na swój koszt wypierze oraz wyprasuje ocalałe ubrania, pościel, koce. - Pragnę skierować ogromne podziękowania sąsiadom przyległej kamienicy, którzy jako pierwsi wsparli ofiary pożaru, przynosząc koce, ciepłe ubrania, napoje. Dziękuję również Wojewodzie Lubuskiemu, Staroście Żagańskiemu, a także mieszkańcom Szprotawy za ciepłe słowa oraz obiecaną pomoc i wsparcie – kończy relację Pani Ewa Gancarz Pełniąca Funkcję Burmistrza.
 
Akcja gaśnicza zakończyła się około godziny 8.00. W chwili obecnej trwają prace nad ustaleniem przyczyn pożaru, szacowaniem strat oraz uprzątnięciem terenu. Remont budynku potrwać może około 4 – 6 miesięcy. Dopiero wtedy mieszkańcy będą mogli wrócić do swoich domów.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją