Aktualności

  • 20-04-2020

Szprotawski pakiet antykryzysowy dla przedsiębiorców

Ulgi, odroczenia płatności czy zniesienie opłaty targowej i prolongacyjnej proponuje szprotawski ratusz przedsiębiorcom w ramach pakietu antykryzysowego. Przedstawione rozwiązania mają pomóc firmom przetrwać w obecnym, trudnym dla nas wszystkich okresie epidemii koronawirusa.
Czasowe ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej, wprowadzone w efekcie trwającej epidemii, odciskają piętno w rachunkach finansowych przedsiębiorstw na całym świecie. W Polsce przygotowana została tzw. Tarcza Antykryzysowa mająca wspomóc przedsiębiorców. Szprotawski samorząd również wychodzi z propozycjami wsparcia lokalnego biznesu. Pełniąca Funkcję Burmistrza Ewa Gancarz, wsłuchując się w potrzeby mieszkańców, wyszła z inicjatywą przygotowania lokalnej tarczy dla przedsiębiorców, którzy mają problemy z utrzymaniem płynności finansowej.
 
Już w drugiej połowie marca sygnalizowaliśmy, że Szprotawa, podobnie jak inne samorządy, jest na etapie analizowania i wprowadzania możliwych rozwiązań dla przedsiębiorców, którzy tracą dochody bądź zmuszeni zostali do zamknięcia lokali handlowych czy usługowych. Opracowany koszyk pomocowy został skoordynowany z rozwiązaniami rządowej Tarczy Antykryzysowej. W najbliższy piątek, 24 kwietnia Pełniąca Funkcję Burmistrza przedstawi pod obrady Rady Miejskiej uchwały, których regulacje mają pomóc szprotawskim firmom w utrzymaniu ich działalności oraz miejsc pracy.
 
Zwolnienia z podatku od nieruchomości
Pierwszy pakiet pomocy dotyczy zwolnienia od podatku od nieruchomości za kwiecień, maj i czerwiec bieżącego roku gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności handlowej, usługowej, wytwórczej lub budowlanej. Zwolnienie przyznane zostanie przedsiębiorcom mającym problemy z utrzymaniem płynności finansowej w związku z epidemią COVID-19.
 
Zniesienie opłaty prolongacyjnej
Kolejne wsparcie dotyczy opłaty prolongacyjnej, która funkcjonuje w gminie na mocy uchwały z 2016 roku, z tytułu rozłożenia na raty lub odroczenia terminu płatności podatków oraz zaległości podatkowych w wysokości 100 % obniżonej stawki odsetek za zwłokę. Zakłada się odstąpienie od prawa naliczania tej opłaty, co oznaczać będzie, że mieszkańcy naszej gminy będą mogli skorzystać z ulg w spłacie zobowiązań podatkowych bez obciążenia ich dodatkowym kosztem, jakim jest właśnie opłata prolongacyjna.
 
Zniesienie opłaty targowej
Kolejnym ważnym punktem jest projekt zniesienia opłaty targowej. To konkretna pomoc dla handlujących na szprotawskim targowisku, którzy zostaną całkowicie zwolnieni z jej uiszczania.
 
Indywidualne zwolnienia w trybie pomocy de minimis
Przypominamy, że od marca br. szprotawski samorząd udziela już wsparcia w formie indywidualnych zwolnień w trybie pomocy de minimis. W ramach tego wsparcia udzielana jest ulga w spłacie zobowiązań podatkowych oraz należności cywilnoprawnych, a także możliwe jest odroczenie lub rozłożenie na raty podatku od nieruchomości czy od środków transportowych.
 
Odroczenie lub obniżenie czynszu w lokalach miejskich
Na wprowadzony i funkcjonujący już pakiet pomocowy składa się również możliwość odroczenia lub obniżenia czynszu dla najemców lokali użytkowych, zajętych na działalność gospodarczą, których właścicielem jest Gmina Szprotawa.
 
Zawieszenie opłaty za śmieci
Kolejna forma obowiązującej już pomocy to zwolnienie z konieczności uiszczania opłaty za śmieci dla przedsiębiorców, którzy czasowo zawiesili działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy składają jedynie, w takiej sytuacji, „zerową” deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
 
Jak widać, wachlarz rozwiązań w celu złagodzenia skutków społeczno-gospodarczych epidemii wywołanej wirusem, zaproponowany przez Pełniącą Funkcję Burmistrza Ewę Gancarz jest dość szeroki i powinien mieć niebagatelny wpływ na utrzymanie szprotawskiego biznesu.
 
- Zwracam się z apelem do radnych Rady Miejskiej w Szprotawie o dogłębną analizę przedstawionych rozwiązań wsparcia lokalnego biznesu i przyjęcie ich na najbliższej sesji – prosi Pełniącą Funkcję Burmistrza Ewa Gancarz. – Skarbnik Gminy opracowała pakiet, którym możemy wesprzeć naszych przedsiębiorców. Aczkolwiek wszyscy zdajmy sobie sprawę, że są to działania uzupełniające w stosunku do pomocy rządowej. Choć sytuacja finansowa gminy nie jest stabilna, to decydujemy się na tak daleko idącą pomoc pieniężną, gdyż głęboko wierzymy, że działający i przynoszący zysk lokalny biznes to przede wszystkim miejsca pracy dla mieszkańców, utrzymanie ich dobrobytu, a co za tym idzie również wzrost gminnych finansów.  
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją