Aktualności

  • 22-04-2021

Dzień Ziemi – sadzimy miododajne lipy!

Międzynarodowy Dzień Ziemi jest największym na świecie świętem, którego celem jest promowanie proekologicznych postaw oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą matkę Ziemię. Z tej okazji od rana, w Szprotawie trwa sadzenie miododajnych lip. W akcji bierze udział Starosta Żagański Henryk Janowicz oraz Burmistrz Mirosław Gąsik.
„Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie!
Nie dojdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie,
(…)
Z mego wonnego kwiatu pracowite pszczoły
Biorą miód, który potym szlachci pańskie stoły (…)”
 
 - Piękne, majestatyczne lipy nie od dziś zachwycają swoim urokiem. Cenne są zwłaszcza dla pszczół, kapitalnie sprawdzają się również jako rośliny ozdobne. Dlatego, przy drogach relacji Pasterzowice – Witków oraz Pasterzowice – Kartowice trwa wspólna akcja gminy i powiatu sadzenia miododajnych drzew – mówi burmistrz. – Lipy wysadzone będą także przy drodze biegnącej przez Bobrowice. To cegiełka w walce o czyste środowisko w naszych małych społecznościach. Pogoda sprzyja, więc zachęcam wszystkich mieszkańców, aby w dniu poświęconym naszej Ziemi, posadzić choć jedno drzewo na lokalnym podwórku.
Warto zastanowić się, jakie jeszcze działania proekologiczne my sami możemy podjąć w naszych domach czy na podwórkach, by zmienić świat na lepsze. Zwróćmy zatem uwagę na efektywne zatrzymywanie wody poprzez łapanie deszczówki, segregujmy śmieci, ograniczajmy zużycie plastiku, oszczędzajmy energię elektryczną i nie palmy odpadami  w piecach. Rozglądajmy się wokół siebie, bo naszym obowiązkiem jest stanąć w obronie przyrody dla przyszłych pokoleń!
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją