Aktualności

  • 09-11-2021

KOPERTA ŻYCIA dla SZPROTAWIAN

Drodzy Seniorzy,
Gmina Szprotawa przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „KOPERTA ŻYCIA”, której celem jest podniesienie bezpieczeństwa seniorów i osób samotnych. Podczas spotkania, które odbyło się 8 listopada br., w budynku CAS burmistrz Mirosław Gąsik oraz kierownik OPS Tadeusz Pozaroszczyk promowali projekt, zachęcając osoby starsze, schorowane czy samotnie mieszkające do wzięcia w nim udziału. 
Dlaczego warto mieć kopertę życia?
Akcja skierowana jest do osób przewlekle chorych, starszych, samotnych i polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych, danych osobowych, w tym nr pesel. Pakiet z takimi informacjami powinien być przechowywany w lodówce, czyli miejscu, które jest prawie w każdym domu i zarazem jest łatwo dostępne.
 
Przystąp do akcji!
- Gorąco zachęcam wszystkich naszych Seniorów do włączenia się w akcję i nabycie KOPERTY ŻYCIA – mówi burmistrz. – Pierwsze koperty zawierające kartę informacyjną o stanie zdrowia wraz z magnesem na lodówkę  otrzymały już osoby zainteresowane tą formą pomocy, które były obecne na spotkaniu. Dodam, że projekt rekomendowany jest przez lekarzy i ratowników medycznych. Dlatego jeszcze raz zapraszam do Ośrodka Pomocy Społecznej w Szprotawie, który jest głównym realizatorem przedsięwzięcia, po odbiór karty ratującej życie.
 
Gdzie znajdziesz informację i pomoc?
Informacje i pomoc dotyczącą karty informacyjnej mogą Państwo otrzymać kontaktując się z pracownikami socjalnymi OPS:
  • Cyganik Marta tel. 699 902 731,
  • Leszko Magda tel. 699 902 718,
  • Miga Zbigniew tel. 699 902 719
lub osobiście w siedzibie OPS przy ul. Krasińskiego 23 w Szprotawie.
 
WAŻNE INFORMACJE
„Koperta życia” to karta, w której podaje się informacje dotyczące jej właściciela:
  • dane osobowe,
  • numer telefonu do bliskiej osoby,
  • przebyte choroby,
  • zażywane leki i uczulenia.
Kartę wkłada się najczęściej do lodówki!, na której umieszcza się naklejkę z nadrukiem „Koperta życia”. Umieszczenie koperty w miejscu widocznym i dostępnym umożliwia służbom medycznym w razie wypadku lub zasłabnięcia, a także policji, straży pożarnej, straży miejskiej czy służbom socjalnym szybki dostęp do podstawowych informacji o seniorze.
 
Dlaczego w lodówce? Bo jest to urządzenie, które znajdziemy w każdym domu, a ze względu na spore rozmiary jest  łatwe do znalezienia.
„Koperta życia” przyspiesza ratownikom medycznym dostęp do ważnych informacji medycznych mogących uratować życie, ułatwia pracę innym służbom oraz zwiększa poczucie bezpieczeństwa osób starszych.
 
Celem projektu jest ujednolicenie karty informacyjnej, tak by akcja jednoznacznie się kojarzyła. Organizatorzy chcą dotrzeć z informacją do jak największej liczby osób, by „Koperty życia” stały się dobrą praktyką w domach ludzi starszych.
 
UWAGA!
Dokument „Koperta Życia” jest przeznaczona wyłącznie dla służb medycznych i ratowniczych w przypadku zaistnienia krytycznej sytuacji w celu ratowania życia i zdrowia.
Pod żadnym pozorem nie wolno udostępniać kopert i danych w nich zawartych osobom postronnym.
 
Jak wypełnić Kartę Informacyjną?
Znajdź czas i poświęć możliwie dużo uwagi, by prawidłowo wypełnić kartę informacyjną. Pamiętaj, od tego może zależeć Twoje życie!
  • W rubryce "grupa krwi" - gdy nie ma pewności należy wpisać ( XXX ).
  • W rubryce "jestem uczulony(a) na" - gdy nie ma uczuleń należy wpisać (NIE STWIERDZONO ).
  • W rubryce "ile razy dziennie" - należy wpisać odpowiednio np. (1 RANO) - (1 WIECZOREM) - (2 x), (3 x), (co 6 godz)
  • Poproś lekarza prowadzącego, by potwierdził medyczne dane zawarte w karcie podpisem i pieczątką.
  • Sugerujemy włożenie do koperty ksero dowodu osobistego w celu prawidłowej identyfikacji koperty z jej właścicielem.
  • Pamiętaj również, by do koperty dołączyć kartę informacyjną z pobytu w szpitalu lub inne istotne dokumenty dotyczące Twojego zdrowia np: wyniki ostatnich badań.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją