Aktualności

  • 16-11-2021

Azbestu coraz mniej. Proekologiczne działania w naszej gminie

Niebezpieczny azbest systematycznie znika ze szprotawskich dachów. Warto skorzystać z realizowanego w gminie programu, bo koszty demontażu, transportu i utylizacji azbestu są w 100% refundowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. Fundusz pokrywa również wymianę starych kopciuchów w ramach „Czystego Powietrza”.
- W bieżącym roku po raz dziesiąty usuwaliśmy azbest w ramach prowadzonego w gminie programu – o szczegółach zadania mówi burmistrz Mirosław Gąsik. – Do połowy maja przyjmowane były wnioski mieszkańców na demontaż pokryć dachowych, natomiast w lipcu przystąpiliśmy do prac, które wykonała, wyłoniona w drodze procedury przetargowej, firma HUBER z Góry Puławskiej.
 
W ramach zadania z 19 nieruchomości usunięto łącznie i wywieziono do utylizacji prawie 22 tony azbestu. Koszt zadania wyniósł 13.833 zł, który w całości pokryty zostanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze na podstawie podpisanej 4 listopada br. umowy.
 
Zachęcam właścicieli nieruchomości, które składają się jeszcze z materiałów zawierających azbest, do składania wniosków w przyszłorocznej edycji programu. Przypomnę, że zgodnie z prawem azbest ma zniknąć z polskich dachów do 2032 roku.
 
W ramach działań proekologicznych, w trosce o nasze środowisko realizujemy również program mający na celu likwidację starych kopciuchów. Niestety, często jeszcze ogrzewamy domy starymi piecami węglowymi, które powodują straszliwe zadymienie i zanieczyszczenie powietrza. Program „Czyste Powietrze” to możliwość otrzymania dotacji na wymianę tego typu źródeł ciepła, a także na termomodernizację domu.
 
Zapraszam zatem do gminnego punktu konsultacyjno- informacyjnego tel. 68 376 27 63, gdzie przeszkolony pracownik odpowie na wszystkie Państwa pytania oraz przeprowadzi wstępną analizę budynku pod kątem termomodernizacji.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją