Aktualności

  • 14-04-2022

Kontynuujemy projekt nauki pływania dla uczniów szprotawskich podstawówek!

Ruszyła II edycja programu powszechnej nauki pływania „Umiem pływać”, w którym biorą udział uczniowie klas I-III gminnych szkół podstawowych. Projekt wspiera finansowo Fundusz Zajęć Sportowych dla Uczniów, których dysponentem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki, a także Gmina Szprotawa oraz Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział w Szprotawie, które jest realizatorem zadania. 
Następna atrakcja czeka na dzieci uczęszczające do szkół podstawowych w naszej gminie. Do drugiej edycji programu nauki pływania zakwalifikowało się kolejnych 120 najmłodszych uczniów. Część z nich, ze szkół podstawowych Nr 1 w Szprotawie oraz w Wiechlicach, jeszcze w tym roku szkolnym, w sezonie wiosenno-letnim weźmie udział w zajęciach pływackich. Uczniowie pozostałych placówek będą realizowały projekt od września do listopada br.  
 
Burmistrz Mirosław Gąsik podkreśla zdrowotne znaczenie projektu: - Apeluję do rodziców oraz opiekunów prawnych maluchów o obowiązkowe uczestnictwo w tej prozdrowotnej inicjatywie. Oferowane zajęcia mają formę pozalekcyjną i dla każdego ucznia przeznaczonych jest aż 20 godzin zajęć, prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów. Z relacji dzieci, które uczestniczyły w I edycji programu wiem, że nauka przebiega w milej i przyjaznej atmosferze. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach. Jest przy tym mnóstwo radości i dobrej zabawy.  
 
Dziękuję realizatorom projektu - Pani Cecylii Brodzińskiej oraz całemu Gminnemu Oddziałowi Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. To bardzo ważna inicjatywa, bo wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że pływanie i ćwiczenia w wodzie to jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania i korygowania wad postawy, które niestety przez wielogodzinne ślęczenie nad ekranem komputera czy smartfona są prawdziwą plagą naszych czasów.
 
Program powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” adresowany jest do uczniów szkół podstawowych z klas I – III w całej Polsce. Zakłada systematyczny i powszechny udział dzieci w pozalekcyjnych i pozaszkolnych zajęciach sportowych z zakresu nauki pływania.
 
Głównymi celami tego programu są:
  • upowszechnianie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży,
  • nabycie przez dzieci podstawowych umiejętności pływania,
  • profilaktyka przeciwdziałania i korygowanie wad postawy,
  • zapobieganie zjawiskom patologii społecznych, poprzez skierowaną do uczniów ofertę uczestnictwa w dodatkowych  zajęciach sportowych,
  • efektywne wykorzystanie infrastruktury sportowej (pływalnie),
  • wyrównywanie szans w dostępie do infrastruktury sportowej poprzez objęcie programem w szczególności uczniów, zamieszkałych w miejscowościach, w których nie ma pływalni,
  • edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z akwenów.
 
Program „Umiem pływać” jest formą dodatkowych zajęciach sportowych dla uczniów, którzy chcą podejmować aktywność fizyczną poza obowiązkowymi zajęciami wychowania fizycznego. Metodycznie zorganizowane i powszechnie dostępne zajęcia nauki pływania są również  atrakcyjną formą zagospodarowania wolnego czasu uczniów, w kontekście profilaktyki zapobiegania zjawiskom patologii społecznych.
 
Zajęcia sportowe realizowane w ramach programu powszechnej nauki pływania to przede wszystkim nauka podstawowych umiejętności pływania, jak też możliwość rozwijania i podnoszenia sprawności fizycznej. Uczestnictwo w programie zachęca do systematycznego uprawiania sportu oraz prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia. Pływanie postrzegane jest jako sport najbardziej wszechstronny i bezpieczny, doskonale wpływający na sprawność wszystkich układów anatomicznych człowieka,  przyczyniając się do podnoszenia ogólnej wydolności organizmu. Mali pływacy mają lepszą koordynację ruchową, są sprawniejsi, wykazują większą odwagą od ich niepływających rówieśników. Ćwiczenia w wodzie i pływanie to również jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania i korygowania wad postawy.
 
Jednym z istotniejszych zadań programu jest świadomość zagrożeń, na jakie narażone są osoby korzystające z otwartych akwenów, na co autorzy programu zwracają szczególną uwagę, podczas jego realizacji. Uczestnicy zapoznawani są z podstawowymi zasadami bezpiecznego przebywania w wodzie i w pobliżu akwenów wodnych.
 
Końcowym elementem zajęć, m.in. w celu dokonania oceny osiągniętych efektów, jest sprawdzian poziomu opanowania podstawowych umiejętności pływackich, przeprowadzony na podstawie opracowanego przez specjalistów z zakresu metodyki nauczania pływania testu z  podstawowych umiejętności pływania oraz konkurs o tematyce profilaktycznej.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją