Aktualności

  • 23-03-2023

TĘŻNIA SOLANKOWA W ZREWITALIZOWANYM PARKU GOEPPERTA ZAPRASZAMY DO SZPROTAWY NA „NADMOSRKI” SPACER ZABYTKOWYMI ALEJKAMI

W Szprotawie powstała tężnia solankowa. Pierwszego dnia wiosny uroczyście otwarto obiekt w malowniczym otoczeniu zrewitalizowanego, XIX wiecznego ogrodu botanicznego. Burmistrz Mirosław Gąsik zaprasza do korzystania z prozdrowotnych właściwości mikroklimatu solankowej, zielonej oazy.
- Z dumą oddajemy do dyspozycji mieszkańców i turystów odrestaurowany i uporządkowany park miejski – mówi burmistrz. - Działania rewitalizacyjne objęły odtworzenie dawnych promenad spacerowych oraz wyposażenie ich w ławki i kosze na śmieci. Powstały ścieżki rowerowe, które biegną wzdłuż średniowiecznych murów obronnych. Przy wejściu do parku, od strony ulicy Bronka Kozaka, zmodernizowano parking samochodowy oraz zbudowano wiatę dla rowerzystów. Wyremontowano również kładkę pod zabytkowym mostem Laubego.
 
W wielu miejscach odtworzono dawne skwery i rabaty, które obsadzone zostały ozdobnymi roślinami. Wkrótce będą budzić zachwyt wśród już obecnych miłorzębów chińskich, dereni jadalnych, cisów, sosen, platanów, daglezji, kasztanowców, dębów kolumnowych i wielu innych gatunków.
 
Całości dopełniają, tym razem, dwie wisienki na torcie. Jedną z nich jest zrewitalizowana fontanna „Delfiny”, która nawiązuje do barokowej szprotawskiej rybki, dawniej zwanej „studnią delfina”. Drugą, natomiast, jest nowo powstała tężnia solankowa, a przy niej taras z malowniczym widokiem na dolinę rzeki Szprotawa.
 
Zachęcam, zatem naszych mieszkańców i turystów do spacerów i relaksu w Parku Goepperta, którego całe piękno dostrzeżemy, gdy na dobre zazielenią się drzewa i krzewy oraz rozbrzmi śpiew ptaków. Korzystajmy wspólnie z zielonych płuc Szprotawy i solnego aerozolu nowej tężni. Odpoczynek w takim mikroklimacie to odprężenie i wzmocnienie całego organizmu. Zapraszam!
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

21Galeria zdjęć: TĘŻNIA SOLANKOWA W ZREWITALIZOWANYM PARKU GOEPPERTA

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją