Aktualności

  • 11-01-2024

MOZAIKI JAK W PERSKIM PAŁACU! Łaźnia miejska w Szprotawie

Z niedowierzaniem mieszkańcy Szprotawy spoglądają na odrestaurowany zabytkowy budynek dawnej miejskiej łaźni. - “Toż to pałac!”. - “To my mamy coś takiego w Szprotawie?”
A to dlatego, że przez lata stał bez duszy pozbawiony elewacji. Poza tym zlokalizowany jest na uboczu, skryty między dawną gazownią a parkiem przy ul. Kościuszki, i mało kto tam zaglądał.
Za to teraz… Budynek dawnej łaźni znów przypomina pałac. Tak był zaprojektowany i wykonany. Historyk regionu dr F.Matuszkiewicz zanotował, że władze miasta w 1906 roku postanowiły wznieść publiczną łaźnię, na okazję srebrnych godów pary cesarskiej. Początkowo przeznaczono na ten cel 20 tys. marek, a następnie zwiększono budżet do 61 tys. marek niemieckich. Bo chciano utworzyć łaźnię na miarę tamtych czasów.
 
I jak widać, to się władzom Szprotawy udało. Z jednej strony blisko centrum miasta, z drugiej przy parku i nad malowniczą Szprotawą stanęła “cesarska” łaźnia niczym pałacyk.
Administracyjnie zarządzana przez miejskie zakłady “Stadtische Betriebswerke Sprottau”. W przedwojennej ofercie łaźni czytamy o kąpielach pod natryskiem i w wannach, a nawet o kąpielach leczniczych, parowych, z elektrycznym światłem oraz masażach. Więc to nie było byle co, i to na tamte czasy.
 
Łaźnia z niskimi cenami za korzystanie miała poprawić sytuację w zakresie higieny osobistej mieszkańców. Otwarta była codziennie poza niedzielami, dla pań w poniedziałki, środki i piątki, a dla panów w pozostałe dni. Po II wojnie światowej jak najbardziej działała przez długie lata, a pracownicy lokalnych zakładów otrzymywali karnety.
 
Zabytkowa łaźnia została odrestaurowana przez prywatnego inwestora w 2023 roku i obecnie służy celom mieszkalnym. Od strony parku przy ul. Kościuszki możemy podziwiać jej front z odtworzonym medalionem, opatrzonym napisem i datą “Sprottau 1908”. Wewnątrz, podłogi zdobią zachowane fascynujące mozaiki, do złudzenia przypominające dywany perskie. Taka była wtedy moda, zresztą piękna.
 
A będąc już w tym miejscu, zerknijmy w parku na unikatowe egzemplarze skrzydłorzecha kaukaskiego. To pomniki przyrody, a wśród nich oficjalnie skrzydłorzech najstarszy w Polsce.
W zapleczu parku za kadencji burmistrza Mirosława Gąsika wykonano ścieżkę wiodącą nad rzekę Szprotawę, do pierwszej w Polsce kładki na łopacie turbiny wiatrowej, w ramach programu Lubuska Baza Turystyczna.
 
Lokalizacja:
 
Zdjęcia udostępnione przez właściciela obiektu.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją