Aktualności

  • 11-01-2024

W Szprotawie powstanie pomnik Niepodległej

Dotychczas w Szprotawie nie było miejsca, gdzie mieszkańcy mogliby godnie i w odpowiednich warunkach uczcić odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Z tej potrzeby zrodziła się oddolna inicjatywa trwałego upamiętnienia jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego kraju. 
W 2021 roku zawiązał się społeczny Komitet Budowy Pomnika Odzyskania Niepodległości przez Polskę, w skład którego weszli: Rafał Dybowski, Maciej Boryna, Waldemar Błażków, Aniela Cichalewska, Karol Błaszczyk, Sylwester Michalak, Marcin Kwaśniewski i Piotr Wciórka. Członkowie komitetu reprezentują środowiska nauczycielskie, muzealnicze, samorządowe oraz przedsiębiorców. 
 
Komitet zwrócił się do burmistrza Szprotawy Mirosława Gąsika o formalne wsparcie inicjatywy. W efekcie Rada Miejska przyjęła w 2023 roku uchwałę o ustanowieniu pomnika, wybierając na lokalizację plac obok budynku Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Niepodległości w Szprotawie, który posiada warunki do organizowania uroczystości tej rangi. 
 
W następstwie komitet pozyskał odpowiedni głaz, do którego zostanie przymocowana granitowa tablica z inskrypcją. Całkiem sporych rozmiarów kamień przywieziono z Witkowa pod Szprotawą i ustawiono już na miejscu. Operacja załadunku, transportu i ustawienia była nie lada wyzwaniem z uwagi na rozmiar i ciężar głazu. Na tablicy zostanie wygrawerowany napis “Niepodległa 1918” oraz orzeł legionowy. 
 
W ramach patriotycznego czynu skwer wokół pomnika zaaranżują uczniowie liceum, co zadeklarował dyrektor szkoły Bartosz Klimkowski. Przy pomniku staną jeszcze maszty flagowe. Zakończenie prac przewidziano na marzec br. 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją