Aktualności

  • 27-02-2024

WIZYTA PREZESA EUROREGIONU W SZPROTAWIE

16 lutego br., w siedzibie szprotawskiego ratusza burmistrz Mirosław Gąsik gościł Czesława Fiedorowicza, Prezesa Konwentu Euroregionu "Sprewa-Nysa-Bóbr". Tematem spotkania było omówienie możliwości rozszerzenia współpracy z sąsiadami z Niemiec i Czech, a także organizacja tegorocznych obchodów jubileuszu 25- lecia współpracy pomiędzy Szprotawą a Sprembergiem.
W ostatni czerwcowy weekend bieżącego roku, w Szprotawie obchodzić będziemy uroczystość ćwierćwiecza przyjaźni polsko- niemieckiej. Burmistrz przedstawił Prezesowi Fiedorowiczowi program jubileuszu, który połączony zostanie z atrakcjami zaplanowanymi podczas Festiwalu „Ziemia i Pieśń”, obejmującymi m.in. wielki, barwny korowód reprezentowany przez gości z całego świata, czy niezapomniane występy muzyczne i wspólne biesiadowanie do białego rana. Burmistrz Mirosław Gąsik oraz Burmistrz Sprembergu Christine Herntier starają się, aby oba miasta otrzymały na realizację wydarzenia dofinansowanie ze środków unijnego budżetu w ramach Funduszu Małych Projektów.
 
Rozmowy dotyczyły również możliwości finansowania wspólnych przedsięwzięć na terenie Polski, Niemiec i Czech. Szprotawa już wkrótce podpisze umową partnerską z czeskim Hrádkiem nad Nysą, w ramach której podejmowane będą inicjatywy służące rozbudowie obu miast. Szansę na intensywny rozwój upatruje się właśnie we współpracy pogranicza polsko-niemiecko-czeskiego oraz pozyskiwaniu unijnego wsparcia na projekty o transgranicznym zasięgu z budżetu oferowanego przez Euroregion Sprewa-Nysa-Bóbr.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją