Aktualności

  • 29-03-2024

SZPROTAWIANIE DLA NIEPODLEGŁEJ Pomnik odsłonięty

22 marca br., w Szprotawie odsłonięto „Pomnik Niepodległej 1918”, w całości wykonany w ramach czynu społecznego przez członków Komitetu Budowy Pomnika. Uroczystość zbiegła się z zaprzysiężeniem kadetów klasy wojskowej Liceum Ogólnokształcącego w Szprotawie oraz otwarciem nowej hali sportowej „Olimpia”.
 
Okolicznościowe przemówienie w imieniu Komitetu wygłosił Maciej Boryna, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Żagańskiego. Niezwykłym akcentem była jednoosobowa rekonstrukcja historyczna w osobie Romana Pakuły, radnego miejskiego, który odczytał zapomniany wiersz legionowy z lat 30. ub. wieku. Radny wystąpił w mundurze nawiązującym do uniformu marszałka Józefa Piłsudskiego.
 
Pomnik odsłonili burmistrz Mirosław Gąsik, Maciej Boryna oraz Roman Pakuła. A poniżej cytujemy treść przemówienia wygłoszonego w imieniu Komitetu przez Macieja Borynę, w którym przedstawiono okoliczności, fundatorów i wykonawców pomnika:
 
Szanowni Zebrani!
Odsłaniamy dziś w Szprotawie pomnik Niepodległej. Zwykły kamień… Ale staraliśmy się wybrać taki, który będzie coś symbolizował. Miał być wielki, masywny, różnorodny, ale scementowany – tak jak Polacy są różni, ale scementowani wokół idei niepodległej, demokratycznej i szczęśliwej ojczyzny.
 
Symbolizuje on także zbiorowy czyn. Bo kto inny wpadł na pomysł, kto inny go wypatrzył, kto inny wykopał, przewiózł i rozładował. Kto inny oczyścił i jeszcze kto inny wykonał tablicę. Z drobnych czynów powstało spójne dzieło. Tak Niepodległość nie ma swojego źródła w czołgach i rakietach, lecz w pojedynczych myślach każdego Polaka i pojedynczych sercach każdego z nas….
 
Film z etapu montażu tablicy:
 
Niech mi będzie w tym punkcie wolno wymienić inicjatorów i fundatorów pomnika, a są to: Rafał Dybowski, Waldemar Błażków, Aniela Cichalewska, Karol Błaszczyk, Sylwester Michalak, Marcin Kwaśniewski i Piotr Wciórka. Dziękuję im, a ponadto także: Zakładom Usługowym Zachód, Zakładowi Kamieniarskiemu Krochmal oraz burmistrzowi i Radzie Miejskiej Szprotawy.
 
Link do lokalizacji pomnika:

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją