Spremberg

  • 28-10-2016

Współpraca ze Sprembergiem

 
 
SPREMBERG - miasto partnerskie Szprotawy, położone w Brandenburgii w Niemczech. Pierwsze, nieformalne, kontakty między obu miastami rozpoczęły się już w latach 70-tych XX w. Oficjalne porozumienie zostało podpisane 12 czerwca 1999 roku, jako wyraz odnowienia i umocnienie dotychczasowej współpracy. Rozwijająca się ciągle partnerstwo obejmuje m.in. szkoły, sportowców, emerytów i rencistów oraz zespoły śpiewacze.
 
 
WIĘCEJ INFORMACJI NA  www.spremberg.de 

Wspólne 15 lat

 
Obchody jubileuszowe miały miejsce w Szprotawie. W piątek, 30.05.2014 r., podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Szprotawie burmistrzowie obu miast podpisali deklarację umocnienia umowy o współpracy partnerskiej.
Uroczystość rozpoczęło odegranie hejnałów Szprotawy i Sprembergu. Podczas sesji można było obejrzeć prezentację podsumowującą 15 lat współpracy. Nie zabrakło także okolicznościowych wystąpień przedstawicieli obu miast. Wstąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Szprotawie.
 
Po części oficjalnej wszyscy goście udali się do parku przy Szprotawskim Domu Kultury, na biesiadę integracyjną.
Na scenie zaprezentowały się zaproszone zespoły folklorystyczne ze Szprotawy i Sprembergu - zagrały Fajna Ferajna i De Włoders oraz Trachtenkapelle ze Sprembergu.
Następnie zorganizowana została wspólna biesiada, nawiązująca do kultury i tradycji niemieckich. Poprowadziła ją Kapela Bayerock z Górnego Śląska, która grała folklor tyrolski i bawarski, w języku niemieckim, śląskim i polskim. Muzycy wystąpili w oryginalnych strojach bawarskich.
Spotkanie w parku miało charakter imprezy otwartej. Gmina Szprotawa otrzymała blisko 14 tys. euro dofinansowania do organizacji Jubileuszu. Pozytywną decyzję podjęła Komisja Oceniająca Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr. Kwota wydatków kwalifikowalnych oszacowana została na poziomie 14.618,00 euro, z czego dofinansowanie EFRR i budżetu państwa wynosi 95% tj. 13.887,10 euro.
 

Jubileusz 20- lecia

12 czerwca 2019 r., dokładnie w 20. rocznicę oficjalnego podpisania umowy partnerskiej, w Sprembergu odbyła się konferencja prasowa z udziałem burmistrza Mirosława Gąsika oraz burmistrz Christine Herntier. W przyjaznej atmosferze włodarze obu miast omówili pogram sierpniowych obchodów jubileuszu 20-lecia partnerstwa Szprotawy i Sprembergu.
Konferencja była jednocześnie okazją do oficjalnego poznania przez burmistrza Gąsika pani Herntier, która rządzi Sprembergiem od wielu lat.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i relacji filmowej ze spotkania.
 
Uroczyście i radośnie delegacja ze Szprotawy świętowała jubileusz 20-lecia partnerstwa Szprotawy i Sprembergu, który miał miejsce 10 sierpnia br., w Sprembergu.
Na początek, w barwnym korowodzie burmistrzowie obu miast, radni, zespoły, organizacje przeszli  ulicami miasta w kierunku rynku, gdzie stała główna scena. Podczas oficjalnego powitania burmistrz Mirosław Gąsik wraz z radnymi wręczyli burmistrz Christine Herntier prezent z okazji jubileuszu.
 
Strona niemiecka przygotowała bardzo interesujący program. Koncerty na kilku scenach, występy licznych zespołów, ogromny jarmark, a na koniec zabawa i pokaz sztucznych ogni. Wśród stoisk nie zabrakło szprotawskiego akcentu - naszą gminę promowali państwo Jan i Wiesława Wróblewscy z pasieki „Debora” oraz pan Zbigniew Czmuda, właściciel pięknego Pałacu w Wiechlicach. Dodatkowo pan Czmuda ufundował nagrodę w konkursie organizowanym podczas jubileuszu - pobyt weekendowy w pałacu, dla 2 osób.
 
Jednym z głównych punktów programu było uroczyste odsłonięcie murala, na którym artyści polscy i niemieccy uwiecznili najbardziej charakterystyczne dla obu miast zabytki. Mural ten będzie odtąd nie tylko ciekawostką turystyczną Sprembergu, ale przede wszystkim symbolem istniejącej współpracy i przyjaźni.
Kolejnym ważnym punktem było popołudniowe, kulturalne spotkanie koło wieży Bismarcka. Wystąpiły nasze szprotawskie zespoły: „Dojrzałe Kłosy” i „Sunniaki”; rozegrano kuriozalne zawody o puchar przechodni oraz wręczono podziękowania dla panów Antoniego Mrozka oraz Güntera Schimacka, za ich wkład w partnerstwo. Na znak przyjaźni posadzono drzewo i odsłonięto tablicę pamiątkową.
25-lecie współpracy partnerstwa świętować będziemy w 2024 roku, tym razem w Szprotawie. A tutaj galeria zdjęć z uroczystości

KONTAKT

STADT SPREMBERG
Am Markt 1, 03130 Spremberg
Telefon: 0049 3563 340-100
Fax: 00493563 2506
bm~-~referent~@~stadt~-~spremberg~.~de
 
BURMISTRZ CHRISTINE HERNTIER

 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją