Aktualności

  • 21-06-2021

Kluczowa inwestycja drogowa Szprotawy

W lipcu br. ruszą pierwsze prace budowlane związane z największą inwestycją drogową Szprotawy. Pandemia koronawirusa oraz przedłużające się uzgodnienia konserwatorskie wpłynęły na opóźnienie realizacji zadania.
- Już od przyszłego miesiąca kierowcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami w ruchu kołowym w związku z rozpoczęciem pierwszego etapu rozbudowy drogi gminnej Nr 103573F w Szprotawie w obrębie ulic Bronka Kozaka i części ulicy Basztowej – o sztandarowej szprotawskiej inwestycji mówi burmistrz Mirosław Gąsik. -  Aktualnie do Starostwa Powiatowego w Żaganiu złożony został wniosek o pozwolenie na budowę. Etap ten poprzedzony był jednak opóźnieniami z zatwierdzeniem dokumentacji przez Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, na które wpływ miały m.in. prowadzone negocjacje oraz zmiana organizacji pracy instytucji wymuszona pandemią koronawirusa. Pierwotny termin - 31 maja br. - uległ wydłużeniu przez trwające blisko 3 miesiące uzgodnienia w zakresie prac archeologicznych. Musimy pamiętać, że pozytywne zaopiniowanie projektu budowlanego przez Konserwatora wymagane jest z  uwagi na położenie remontowanych ulic w ścisłej strefie konserwatorskiej. Po otrzymaniu  pozwolenia na budowę ruszą prace, dzięki którym powstaną kilometry bezpiecznych i komfortowych dróg, chodników oraz ścieżek rowerowych. Proszę, więc kierowców o jeszcze chwilę cierpliwości, bo doskonale zdaję sobie sprawę z uciążliwości jazdy po dziurawych, uszkodzonych drogach, które nie przetrwały próby czasu po pracach związanych z budową kanalizacji.
 
Z kolei podczas rady budowy, która odbyła się 9 czerwca br., w zakresie  rozbudowy skrzyżowania ulic Głogowskiej, B. Kozaka, Targowej, Odrodzenia, I Armii oraz rozbudowy skrzyżowania ulic Głogowskiej, Plac Komuny Paryskiej, Kochanowskiego, Sienkiewicza, Kościuszki, oraz Młynarskiej omówione zostały kwestie uzgodnień z PKN Orlen. Dotyczą one możliwych rozwiązań dojazdu do stacji paliw. Aktualnie projektant zlecił wykonanie pomiarów wysokościowych dla obu krzyżówek. Planowany termin zakończenia prac projektowych to koniec bieżącego roku. Prowadzenie robot budowlanych zaplanowano na  okres I – XII 2022 r.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją