Aktualności

  • 07-02-2023

RUSZAMY Z PRZEBUDOWĄ ŻAGAŃSKIEJ, NIEPODLEGŁOŚCI I SOBIESKIEGO

Dzięki blisko 8,4 milionowemu dofinansowaniu z rządowych funduszy przystępujemy do modernizacji infrastruktury drogowej w obrębie ulic Żagańskiej, Sobieskiego i Niepodległości. 6 lutego br. burmistrz Mirosław Gąsik podpisał umowę na realizację zadania z firmą Tandem Sp. z o.o. z Żagania.
 
 
- Rozpoczynamy prace zmierzające do gruntownej przebudowy ulic Sobieskiego i Niepodległości wraz z ich skrzyżowaniem oraz ulicy Żagańskiej - informuje burmistrz Mirosław Gąsik. – Podpisałem właśnie umowę na zadanie, które będzie realizowane w formuje zaprojektuj i wybuduj. Oznacza to, że w pierwszej kolejności opracowana zostanie dokumentacja projektowa, która jest najbardziej czasochłonnym etapem przedsięwzięcia. Na podstawie gotowego projektu przystąpimy do robót budowlanych, które obejmą rozbudowę dróg i skrzyżowania oraz wymianę ich nawierzchni, budowę ścieżki rowerowej, zjazdów indywidualnych, publicznych oraz dróg wewnętrznych. Dodatkowo,  przebudowane bądź wybudowane od podstaw zostaną chodniki, zatoki autobusowe z peronem, miejsca postojowe dla samochodów osobowych, oświetlenie i sygnalizacja świetlna na przejściach dla pieszych, kanalizacja deszczowa oraz oznakowanie aktywne lub sygnalizacja ostrzegawcza na przejściach dla pieszych. 
Decydujący wpływ na ostateczny kształt przebudowywanej infrastruktury drogowej będzie miał Konserwator Zabytków, z uwagi na zabytkowy charakter ulicy Niepodległości. 
 
Ważną informacją jest współfinansowanie zadania z dwóch źródeł zewnętrznych. 4,56 mln zł stanowi dotacja z Polskiego Ładu, natomiast 3,8 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. To spore wsparcie biorąc pod uwagę wartość całego zadania oszacowanego na kwotę 10,9 mln zł.
 
W podpisaniu umowy udział wzięli radni Rady Miejskiej w Szprotawie: Beata Jakowicka, Janusz Biliński, Jerzy Chmara, Maciej Siwicki, Władysław Sobczak, a także Starosta Żagański Henryk Janowicz, którym dziękuję za wsparcie i nieustanną pomoc przy tego typu przedsięwzięciach.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją