Kalendarium

24 czerwca

Dla Turystów

SPROTAVIA TOURISTICA

Dla Turystów

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą turystyczną Ziemi Szprotawskiej
 
Szprotawa to malownicze i bogate w zabytki miasto, położone w południowej części województwa lubuskiego, na Równinie Szprotawskiej. Gminę Szprotawa otacza kilka koron, dlatego to właśnie korona stała się podstawą logotypu używanego w materiałach informacyjnych i promocyjnych. Pierwszą – najważniejszą z punktu widzenia rozwoju – koronę tworzy przylegający do miasta obszar gospodarczy. Mamy ponad 200 hektarów gruntu, który przygotujemy tak, aby był zdecydowanie najbardziej atrakcyjnym terenem dla potencjalnych inwestorów na pograniczu województwa lubuskiego i dolnośląskiego. Oryginalne korony tworzą również rzeki Bóbr i Szprotawa przepływające z południowej strony serca gminy. Szprotawę otacza także korona lasów, z których jesteśmy szczególnie dumni.
 
Gmina ma charakter rolniczo-przemysłowy, z podziałem na część północną – typowo rolniczą oraz południową z dużymi kompleksami leśnymi wraz z jednym z najcenniejszych rezerwatów przyrody woj. lubuskiego – Buczyna Szprotawska. W pobliżu rezerwatu rośnie 750-letni dąb Chrobry, o wysokości 29 metrów i obwodzie pnia 992 cm. Ten pomnik przyrody to najstarszy dąb szypułkowy w Polsce, a jeden z trzech najstarszych w Europie.
 
Na kartach historii ziemia szprotawska zapisała się już w roku 1000. To tutaj, w dawnej Iławie, na przedmieściach Szprotawy, Bolesław Chrobry spotkał się z cesarzem Ottonem III. Dzisiaj Iława stanowi zachodnią dzielnicę miasta Szprotawy.
 
Najcenniejsze zabytki Szprotawy:
Dojeżdżając do serca gminy już z daleka zobaczyć można dwie wieże ratusza – ewenement na skalę kraju. W dodatku wschodnia wieża jest krzywa, a więzieni w jej wnętrzach mieszkańcy 200 lat temu zostawili napisy na ścianach. Obecnie budynek jest siedzibą władz miejskich. We wnętrzu, na parterze, znajduje się sala rycerska z zabytkowym piecem, sklepieniem krzyżowo-łukowym i oknami z witrażami. Na drugim piętrze, mieści się sala kolumnowa ze zdobionym stropem przedstawiającym m.in. herb miasta. Ratusz posiada także niewielki, wewnętrzny dziedziniec. Po zachodniej stronie ratusza tryska zabytkowa, barokowa fontanna z wielorybem. Pochodzi z II połowy XVII wieku.
 
Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła – powstał w pierwszej połowie XIII wieku. Do świątyni prowadzi romański portal wykonany z piaskowca. Wnętrze świątyni skrywa późnogotycki ołtarz szafowy z pocz. XVI w., kamienną, romańską chrzcielnicę  i renesansowe epitafia. Kościół nie posiada w swej bryle dzwonnicy, znajduje się ona w stojącej obok kościoła wieży.
 
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – pierwsza pisemna wzmianka o świątyni pochodzi z 1260 roku. Pierwotnie była to budowla kamienna o wiele mniejszych rozmiarach niż obecnie. W XV w. kościół rozbudowano. Wnętrze posiada wystrój barokowy i regencyjny. Na ścianie północnej znajduje się płyta nagrobna Bertolda z Wierzbna uznawana za najstarszą datowaną płytę nagrobną Dolnego Śląska. Pod kościołem znajdują się niedostępne krypty grobowe i domniemany węzeł podziemnych przejść. 
 
Kościół pw. Bożego Miłosierdzia – wzniesiony na ruinach dawnego zamku kasztelańskiego. W XVII wieku, w wyniku wojny 30-letniej i pożaru zamek uległ zniszczeniu. W latach 1745 – 1747 wzniesiono w tym miejscu kościół ewangelicki, który następnie przebudowano nadając mu formy klasycystyczne. W latach 60-tych XX wieku, wskutek zaniedbania i dewastacji kościół uległ poważnemu zniszczeniu. Naprzeciw świątyni znajduje się budynek dawnej szkoły ewangelickiej z umieszczonym na górze zegarem słonecznym.
 
Aby bliżej poznać przeszłość Szprotawy i jej dawnych mieszkańców, można zajrzeć do Galerii Zbiorów Regionalnych. Warto zwiedzić także Izbę Historii, to najstarszy i najciekawszy zbiór eksponatów, zdjęć i dokumentów związanych z historią miasta i regionu.
 
Dla turystów przygotowano kilka propozycji zwiedzania terenów Szprotawy i okolic. Wart uwagi jest bardzo ciekawy „szlak północny” długości około 50 km. Wiedzie przez miejscowości położone w północnej części gminy Szprotawa. Jego celem jest ukazanie cennych obiektów zabytkowych, przyrodniczych i krajobrazowych ziemi szprotawskiej.
 
 
 

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON