Kalendarium

24 czerwca

Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczna

SZLAK TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZY „SZLAK PÓŁNOCNY”
 
Szlak długości około 50 km wiedzie przez miejscowości położone w północnej części gminy Szprotawa. Jego celem jest ukazanie cennych obiektów zabytkowych, przyrodniczych i krajobrazowych znajdujących się na wspomnianym terenie.
 
Początek trasy znajduje się na parkingu przy ul. Henrykowskiej (naprzeciwko szpitala). Stąd kierujemy się szosą asfaltową na wschód w kierunku wsi Henryków. Znajduje się tam zespół pałacowo-folwarczny z XVIII wieku. Dalej poruszamy się drogą szutrową aż do wsi Wiechlice w której możemy obejrzeć ruiny pałacu z XVIII wieku wraz z przyległymi do niego budynkami gospodarczymi.
 
Następnie ruszamy drogą asfaltową do wsi Dzikowice. Najpierw docieramy do osiedla kilku domków o tej samej nazwie (tzw. Dzikowice-Meksyk). Na końcu tej wioski, po lewej stronie, znajduje się przewrócony głaz graniczny - z niemiecką inskrypcją - włości rodziny Neumann z Wiechlic. Za Meksykiem skręcamy w prawo i dojeżdżamy do Dzikowic. W tutejszej wsi warto obejrzeć wczesnogotycki kościół katolicki z XIII w.
 
Zgodnie z oznakowaniem szlaku przejeżdżamy na wprost skrzyżowanie w Dzikowicach i jedziemy do skrzyżowania we wsi Gościeszowice. Skręcamy na nim w lewo. Przy końcu wsi znajduje się krzyżówka na której skręcamy w prawo, w kierunku wsi Długie. Po drodze mijamy wieś Międzylesie przejeżdżając tam na wprost przez skrzyżowanie. Dojeżdżając do Długiego skręcamy na skrzyżowaniu w lewo.
 
W Długiem warto zwiedzić ruinę wczesnogotyckiego kościoła z XIII w., kościół neogotycki z XIX w. p.w. św. Anny, zespół pałacowo-parkowy z XVIII wieku (prywatny) oraz zespół folwarczno-pałacowy z XIX w. (także w rękach prywatnych). Przejechawszy wzdłuż wsi Długie docieramy do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 297. Skrzyżowanie przejeżdżamy na wprost trafiając na drogę szutrową. Drogą tą, przejechawszy odcinek leśny i polny dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą asfaltową w Siecieborzycach. Skręcamy w lewo. We wsi można zobaczyć wczesnogotycki kościół katolicki z XIII w. i pałac z XVI wieku (w rękach prywatnych).
 
Kolejną wioską leżącą na szlaku jest Witków. Najcenniejsze zabytki Witkowa to wczesnogotycki kościół katolicki z XIII wieku i wieża rycerska z XIII/XIV w. Podążając zgodnie z oznakowaniem skręcamy na skrzyżowaniu w Witkowie, w lewo – kierunek Szprotawa. Po drodze mijamy wieś Kartowice. Koniec naszej trasy znajduje się w budynku Bramy Żagańskiej w Szprotawie przy ul. Świerczewskiego 20.

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON