o Szprotawie

O Szprotawie

 
 
Liczba ludności
Gmina Szprotawa – 20.000 mieszkańców
Szprotawa miasto – 11.500 mieszkańców
 
Bezrobocie w regionie
województwo lubuskie – 5,8%
powiat żagański – 9,3%
 
Bezrobocie w Szprotawie
Kobiety – 385
Mężczyźni – 233
Razem – 618
 
Charakterystyka Szprotawy
 
Szprotawa położona jest w południowej części województwa lubuskiego. Jest drugim co do wielkości miastem w powiecie żagańskim. Posiada dobre warunki lokalizacyjne, gdyż leży w pobliżu granicy niemieckiej (63 km) oraz granicy czeskiej (80 km).
W Szprotawie krzyżują się dwie ważne arterie komunikacyjne: droga krajowa nr 12 „wschód-zachód” i droga wojewódzka nr 297, a w odległości 24 km od terenów inwestycyjnych przebiega autostrada A4. Wszystko to umożliwia dogodne korzystanie z międzynarodowych szlaków komunikacyjnych i jest czynnikiem sprzyjającym rozwojowi gminy.
Sama gmina ma charakter rolniczo-przemysłowy, z podziałem na część północną – typowo rolniczą oraz południową z dużymi kompleksami leśnymi wraz z jednym z najcenniejszych rezerwatów przyrody woj. lubuskiego – Buczyna Szprotawska. W pobliżu rezerwatu rośnie 750-letni dąb Chrobry, o wysokości 29 metrów i obwodzie pnia 992 cm.
Ten pomnik przyrody to najstarszy dąb szypułkowy w Polsce, a jeden z trzech najstarszych w Europie.
 
 
 
 
 
 
 
 
Otoczenie biznesowe
 
Na terenie gminy najwięcej podmiotów gospodarczych powstaje w sektorze drobnej przedsiębiorczości. Dominują małe i średnie firmy. Większość z nich nastawiona jest na działalność usługową i handlową. Funkcjonuje ok. 20 zakładów produkcyjnych oraz sieć dobrze rozwiniętych firm transportowych. Obecnie wg. Stanu na koniec czerwca 2019 r. zarejestrowanych jest 1150 podmiotów gospodarczych.
 
 
   
W odległości 30 km od Szprotawy, w Nowej Soli, funkcjonuje park naukowo-technologiczny Interior. To miejsce realizacji innowacyjnych przedsięwzięć biznesowych. Park prowadzi projekty badawcze, zatrudnia przedsiębiorców do pracy w nauce. Doradza, szkoli, edukuje i inkubuje. Świadczy usługi w centrach badawczych. Wynajmuje powierzchnię biurową, laboratoryjną i produkcyjną. Swoim zasięgiem obejmuje zachodnią Polskę i pogranicze polsko-niemieckie. To miejsce bezpośredniego styku naukowców i przedsiębiorców. Jego współudziałowcami są uniwersytet, strefa ekonomiczna, stowarzyszenie przedsiębiorców, samorządy i biznes.
Najbliższe Centrum Obsługi Inwestora - Partnera Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A. znajduje się w Zielonej Górze – 50 km od Szprotawy.
Personel COI działa według standardów określonych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu S.A., został przeszkolony w Agencji i ma zapewnioną stałą pomoc merytoryczna jej pracowników. Każda z jednostek obejmuje zasięgiem działania teren województwa, w którym ma swoją siedzibę i stanowi źródło aktualnych danych o gospodarce województwa. Centra posiadają też bazy kontaktów z samorządami lokalnymi oraz instytucjami okołobiznesowymi działającymi na rzecz rozwoju województwa.
   
Edukacja
 
Zespół Szkół Zawodowych (Technikum i Zasadnicza Szkoła Zawodowa).
Kierunki: żywienia, handlowy, ekonomiczny, informatyczny, wolne zawody: stolarz, fryzjer, mechanik samochodowy, cukiernik.
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego (Technikum, Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Szkoła Policealna)
 
W odległości 15 km (Żagań) – Zespół Szkół Technicznych i Licealnych. Kierunki: mechatroniczny, teleinformatyczny, ekonomiczny, mechaniczny.
 
W odległości 30 km (Żary) – Zespół Szkół Budowlanych. Kierunki: murarz, technolog robót wykończeniowych, posadzkarz.
   
 
Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna
 
Rozporządzeniem Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 29 sierpnia 2018 r. w sprawie ustalenia obszarów i przypisania ich zarządzającym Podstrefa Szprotawa została włączona pod zarząd Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
K-S SSE od 1997 roku z sukcesem wspiera i obsługuje inwestorów krajowych i zagranicznych. Jest najszybciej rozwijającą się polską specjalną strefą ekonomiczną, zarówno pod względem finansowym, jak i terytorialnym.
Strefa przyznaje ulgi i preferencje podatkowe zagwarantowane prawnie przez polski rząd i parlament. Zwolnienia podatkowe w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej są największą dostępną ulgą finansową obowiązującą obecnie w Polsce. Inwestora wspiera rząd RP i samorządy lokalne, będący głównymi akcjonariuszami Kostrzyńsko – Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Dzięki temu inwestycje realizowane są w komfortowych dla inwestora warunkach, a sprawność działania spółki zarządzającej Strefą znacznie ułatwia firmom rozpoczęcie i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.
   
   
 
Najwięksi pracodawcy
Consalnet – produkcja fototapet, obrazów, naklejek i szablonów malarskich
PPHU Martpol- produkcja kołder i poduszek
BEWA Sp. z o.o. S.K.- produkcja elementów stosowanych przy budowie systemów kanalizacji sanitarnej i deszczowej
M-S PICO Rusztowania sp. z o.o. – produkcja rusztowań budowlanych szybkiego montażu
Peter Schmidt Okna i drzwi PVC Sp. z o.o. – produkcja okien i drzwi PCV
Hoszman. Schody i drzwi Sp. z o.o. – produkcja schodów, drzwi oraz mebli drewnianych
Lakos Sp. z o.o.- produkcja konstrukcji stalowych, aluminiowych i ze stali nierdzewnej


Ostatni inwestorzy
 
Wiązar System Sp. z o.o. – produkcja wiązarów dachowych oraz prefabrykowanych konstrukcji kratowych z litego drewna łączonego płytkami kolczastymi w systemie MiTek.
Nord Systemy Napędowe Sp. z o.o. - produkcja silników elektrycznych oraz elementów napędowych
 
   
 
Szczegółowych informacji udziela:
Wydział Przedsiębiorczości, Promocji i Turystyki
tel. +48 68 376 05 86
wyślij zapytanie za pomocą e-mail

Urząd Miejski w Szprotawie
67-300 Szprotawa, ul. Rynek 45
tel./fax: +48 68 376 38 11

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON