Logo: Szprotawa

Od piątku, 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów,...

Aktualności

Szynobusem ze Szprotawy do Zielonej Góry

Plany reaktywacji szprotawskiej kolei stają się coraz bardziej realne. Projekt rewitalizacji linii kolejowej nr 14 na odcinku Szprotawa – Żagań, zgłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, zakwalifikowany został do II etapu programu „Kolej Plus”.
Już wkrótce marzenia o podróży nowoczesnym szynobusem do Zielonej Góry, Żar czy Żagania mogą stać się rzeczywistością. Złożony przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego projekt, zakładający rewitalizację linii kolejowych, przeszedł do drugiej tury postępowania kwalifikacyjnego. Teraz, w przeciągu 12 miesięcy przygotowane zostanie wstępne studium planistyczno-prognostyczne, którego ocena będzie podstawą do podjęcia przez PKP PLK ostatecznej decyzji o przyznaniu dofinansowania. Gdyby projekt otrzymał wsparcie finansowe, Szprotawianie dojechaliby szynobusem do Żar, Żagania i Zielonej Góry. Skorzystałyby na tym nie tylko osoby pracujące i uczące. Dzięki tym kursom możliwy byłby również dojazd do lekarzy osobom niezmotoryzowanym.
 
- Z niebywała radością przyjąłem wiadomość o zakwalifikowaniu szprotawskiego projektu do II etapu programu „Kolej Plus” – mówi burmistrz Mirosław Gąsik. – Od początku mojej kadencji, w ramach działań na rzecz budowy taniej, przyjaznej i bezpiecznej gminy, intensywnie zabiegam o przywrócenie autobusowych i kolejowych połączeń komunikacyjnych. Udział w drugim etapie konkursu to spory krok w kierunku powrotu pociągów pasażerskich do Szprotawy oraz realnej walki z wykluczeniem komunikacyjnym. Już w 2019 roku, dzięki rządowemu programowi wsparcia przewozów autobusowych, uruchomiliśmy trzy linie autobusowe, o które najbardziej zabiegali mieszkańcy gminy. Rok 2021 to aż 777 tys. zł, które otrzymaliśmy na ten cel. Teraz lobbujemy na rzecz przywracania połączeń kolejowych otwierających Szprotawę na inne miasta, a także o remont zaniedbanego peronu i dworca.
 
- Dokąd moglibyśmy wyruszyć́ ze Szprotawy po remoncie? To kluczowe kierunki dla naszych mieszkańców – podkreśla Bartosz Sokołowski, który współpracuje ze szprotawskim ratuszem w zakresie transportu publicznego. – Siatka połączeń to bezpośrednie kursy do Zielonej Góry, Żar i Żagania. Możliwe jest też zestawienie relacji do Węglińca i niemieckiego Forst. Z przesiadką otwierają̨ się już̇ niemal nieskończone możliwości: Warszawa, Wrocław i wiele innych. Szybkie i częste połączenia to również duży atut przy poszukiwaniu inwestorów. Sprawny transport to przecież̇ potencjalnie większy zasób i mobilność pracowników. Wierzę, że nasze działania zakończą się pełnym sukcesem, który przełoży się na satysfakcję i udogodnienia dla  mieszkańców gminy.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

poniedziałek:    08:00 - 16:00
wtorek-piątek:    07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Przedszkole Rolna
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Zdalna Szkoła
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL