Aktualności

Podsumowanie projektu

26 sierpnia br. Gmina Szprotawa wspólnie z niemieckim partnerem Miastem Spremberg  zrealizowała projekt pn. „Poznanie polsko-niemieckich tradycji dożynkowych”.
  
Jego celem było poznanie polskich i niemieckich tradycji dożynkowych, a także wzmocnienie wzajemnego zaufania, pogłębienia wiedzy nt. kultury i obyczajów kraju partnera, oswojenia się z językiem ojczystym partnera.
 
Czy to się udało? Częściową odpowiedzią na to pytanie  jest e-mail pana Svena Ruhnera, przedstawiciela miasta Spremberg, który przesłał do szprotawskiego ratusza: „Ich möchte mich nochmals im Nahmen aller Teilnehmer aus Spremberg für die Einladung zu Ihrem Erntedankfest bedanken. Wir alle haben uns bei Ihnen sehr wohlgefühlt. Wir wurden sehr herzlich aufgenommen. Wir hatten viel Spaß bei Ihnen. Vielen Dank für den schönen Tag. Es wäre für uns interessant zu wissen, wie die Einwohner ihrer Stadt unseren Besuch  aufgenommen haben. Bitte grüßen Sie alle (Dolmetscher, Bürgermeister, stellvertreter Bürgermeister usw.) herzlichst vom mir. Ich hoffe, daß dieser Besuch ein Anfang war und sich die Einwohner aus Szprotawa und Spremberg einmal näherkommen.“ (tłum. Jeszcze raz chciałbym podziękować, w imieniu uczestników ze Sprembergu za zaproszenie na Święto Plonów. Wszyscy czuliśmy się u Was bardzo dobrze. Zostaliśmy ciepło przyjęci. Świetnie się bawiliśmy. Dziękuję za miły dzień. Chcielibyśmy się dowiedzieć się, w jaki sposób mieszkańcy Waszego miasta przyjęli nasze odwiedziny. Serdecznie pozdrawiamy Was wszystkich (tłumacza, burmistrza, zastępcę burmistrza), szczególnie ode mnie. Mam nadzieję, że ta wizyta była początkiem, który jeszcze bardziej zbliży mieszkańców Szprotawy i Sprembergu.)
 
Goście z Niemiec przyjechali do Szprotawy w niedzielny poranek, 26 sierpnia br. Powitał ich Zastępca Burmistrza. Po krótkiej wizycie w ratuszu zwiedzili Szprotawę,  w tym rewitalizowany budynek dawnego klasztoru Magdalenek.Następnie, w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Szprotawie, mieszkańcy Szprotawy oraz Sprembergu uczestniczyli w mszy św. w intencji rolników. Po nabożeństwie, z placu Kościelnego w kierunku błoni ruszył barwny korowód. Nasi zachodni sąsiedzi przebrani byli w stroje ludowe i rycerskie, nawiązujące do bogatej tradycji miasta Spremberg. Burmistrz Józef Rubacha powitał uroczyście pana Svena Ruhnera, przedstawiciela Sprembergu na scenie. Po tradycyjnym Obrzędzie Chleba, część artystyczna dożynek rozpoczęła się od występów gości, którzy śpiewem i tańcem przedstawili niemieckie tradycje dożynkowe.Potem była już wspólna biesiada i zabawy. Mnóstwo śmiechu dostarczył polsko- niemiecki turniej dożynkowy, za który wszyscy uczestnicy otrzymali podziękowania, w postaci szprotawskich produktów regionalnych. Więcej o naszych partnerach szprotawianie mogli się dowiedzieć na stoisku promocyjnym.
 
 
Gmina Szprotawa na realizację projektu „Poznanie polsko-niemieckich tradycji dożynkowych” otrzymała dofinansowanie w kwocie blisko 8,5 tys. EUR.
Projekt współfinansowany z programu Funduszu Małych Projektów w Euroregionie Sprewa-Nysa-Bóbr dla Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia Polska 2014-2020 w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej.  

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON