Aktualności

100 tysięcy złotych na bezpieczną Szprotawę

Iwona Prokop Sekretarz Gminy Szprotawa odebrała z rąk Jarosława Zielińskiego Sekretarza Stanu MSWiA promesę na przyznaną dotację w kwocie 100 tys. zł na budowę systemu uspokajania ruchu na szprotawskich przejściach dla pieszych.
 
Międzyresortowy Zespół ds. „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020” przyznał Szprotawie, jako jednej z trzech gmin województwa lubuskiego, dofinansowanie do montażu dwóch systemów uspokajania ruchu na przejściach dla pieszych. Przebudowane przejście dla pieszych znajdzie się przy Szkole Podstawowej nr 2 przy ulicy Sobieskiego, drugie natomiast przy ulicy Kościuszki, przy „Przedszkolu pod Dębami”.
 
21 maja br., w Warszawie Iwona Prokop Sekretarz Gminy odebrała list gratulacyjny oraz promesę o przyznanej dotacji w wysokości 100 tys. zł. Jarosław Zieliński Sekretarz Stanu MSWiA serdecznie pogratulował autorom projektów i życzył powodzenia w ich realizacji wszystkim beneficjentom i uczestnikom. 
 
W ramach przedsięwzięcia zamontowana zostanie sygnalizacja świetlna w trybie „all red”. Cechą charakterystyczną sterowania akomodacyjnego „all red” jest światło czerwone na wszystkich sygnalizatorach w sytuacji braku zgłoszeń z detektorów ruchu - pieszych lub pojazdów. Zgłoszenie się pierwszego z uczestników ruchu  inicjuje  obsługę  właściwej  grupy (pieszej  lub  kołowej).Sterownik rejestruje  kolejność  zgłoszeń i organizuje,  zgodnie  z założonymi priorytetami, właściwą kolejność obsługi uczestników ruchu. Przy braku zgłoszeń sygnalizacja powraca do stanu ustalonego czyli świateł czerwonych na wszystkich sygnalizatorach. Czas światła zielonego dla pojazdów będzie zależeć od liczby pojazdów zgłaszanych na detektorach. Piesi natomiast oprócz przywołania sygnału zielonego przyciskiem mają możliwość wydłużania tego sygnału poprzez ponowne naciśnięcie przycisku w sytuacji gdy miga sygnał potwierdzenia zgłoszenia na przycisku. Zalety zastosowanego algorytmu: „All red”  poza  podstawową funkcją sterowania-regulacji powoduje uspokojenie ruchu  pojazdów. Kierowca zbliżający się do skrzyżowania, widzący światła  czerwone zmniejsza prędkość pojazdu oczekując, że nie będzie musiał się zatrzymać i swobodnie przejedzie przez skrzyżowanie tuż po zmianie światła na zielone. Sterownik posiada dane o długości odcinka od strefy detekcji do skrzyżowania dlatego poda sygnał zielony pojazdom jadącym z prędkością dozwoloną, każdy zaś jadący szybciej będzie musiał się zatrzymać. Jest to szczególnie skuteczne w terenie zabudowanym na tzw. „długich prostych” gdzie widoczność jest dobra i nie skłania kierowców do zmniejszenia prędkości powodując przejeżdżanie z dużą prędkością lub wyprzedzanie na przejściu.Ten sposób sterowania sygnalizacją zapewnia obok zasadniczej kwestii jaką jest bezpieczeństwo przechodniów także: szybką adaptację programu sterowania do zmiennego natężenia ruchu, uspokojenie ruchu kołowego w obrębie przejść dla pieszych oraz poprawę kultury jazdy kierowców, tym samym wzrost bezpieczeństwa dla uczestników ruchu: pieszych i kierowców.
 
Projekt to nie tylko inwestycja w infrastrukturę zwiększającą bezpieczeństwo przechodniów, ale również działania miękkie skierowane dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta. W ramach zajęć edukacyjno- profilaktycznych w szkołach i przedszkolach odbędą się warsztaty oraz konkursy związane z bezpieczną drogą do szkoły. Dzięki atrakcyjnym formom przekazywania wiedzy dzieci uczą się bezpiecznego korzystania z drogi.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON