Logo: Szprotawa

Od piątku, 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów,...

Aktualności

Rewitalizacja Parku Huta w Iławie

Szprotawa posiada naturalne bogactwo w postaci zabytkowych parków. Oprócz znanego Parku Goepperta są jeszcze Słowiański i Dęby, przed wojną funkcjonujące na prawach rezerwatów przyrody. Daleko na zachód od miasta, nad Bobrem, w historycznej dzielnicy Iława także znajduje się cenny park, zwany Huta od sąsiadujących z nim dawnych Dolnośląskich Zakładów Odlewniczych. Mało kto wie, że był to park regularny, pielęgnowany, z licznymi alejkami.
Jak to często bywało, dawne lokalne perły były niedoceniane i ulegały degradacji, a nawet dewastacji. Taki los nie ominął niestety Parku Huta. Od kilku lat stowarzyszenie Gmina i Powiat Przyjazne Ludziom wraz z mieszkańcami dzielnicy organizują akcję sprzątania parku, a jesienią br. pracownicy ratusza przystąpili do jego rewitalizacji. 
 
- W parku po raz pierwszy od dziesiątek lat pojawiły się ławki. Niby drobna rzecz, ale jak mówią mieszkańcy - to podstawa, by mieć gdzie usiąść. Zostały od nowa wytrasowane dawne ścieżki i alejki oraz usunięto przy nich zakrzaczenia. Ponadto odtworzono dawną polanę, pośrodku której rośnie osobliwy pomnik przyrody – buk czerwonolistny. Wytyczono także szlak do malowniczego starorzecza Bobru. Przy parku powstał również parking dla samochodów. Wkrótce zostanie urządzony i oznakowany turystycznie – wylicza burmistrz Mirosław Gąsik. 
 
Atrakcją parku są szczeliny przeciwlotnicze z II wojny światowej. To rodzaj prostych schronów. Wzniesiono je po 1940 roku, kiedy Niemcy były narażone na naloty bombowe. W chwilach zagrożenia miały służyć pracownikom huty. To obecnie zabytki sztuki militarnej, wykonane zgodnie z katalogowymi wzorcami. 
 
Po północnej rubieży parku płynie Rów Mikołaja (niem. Niklasgraben), prawy dopływ Bobru, wysiąkający z łąk w zapleczu ul. Czarneckiego i zasilany wodami z pól. Co ciekawe, częściowo płynie pod ziemią, pod dawną hutą. 
 
Zapraszamy do parku na spacery i uprawianie rekreacji na świeżym powietrzu, jakże ważnych dla nabywania odporności i utrzymywania dobrej kondycji psychofizycznej. Park Huta możemy m.in. osiągnąć ze Szprotawy wędrując z kierunku Osiedla Słonecznego ścieżką wiodącą prawym brzegiem Bobru.
 
- Wydział Przedsiębiorczości, Promocji i Turystyki opracuje przewodnik turystyczny po parku - zapowiada czuwający nad merytorycznym zakresem prac Maciej Boryna, kierownik wydziału. - Rewitalizacja parku odbywa się metodą gospodarczą, bez ponoszenia dodatkowych wydatków. Całość prac wykonuje Interwencyjna Grupa Gospodarcza Urzędu Miejskiego w Szprotawie. Za pomoc dziękuję również Zakładom Usługowym Zachód ze Szprotawy.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

poniedziałek:    08:00 - 16:00
wtorek-piątek:    07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Przedszkole Rolna
  • Baner: Fundusz Dróg Samorządowych
  • Baner: baner Zdalna Szkoła
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL