Logo: Szprotawa

Kalendarium

9 maja 2010: w Zielonej Górze obchodzony jest jubileusz 100-lecia kolejki Szprotawskiej

Od piątku, 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów,...

Aktualności

Szanowni Mieszkańcy Gminy Szprotawa!

Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, dat niezwykle istotnych w historii naszego kraju. I znów, z powodu trwającej pandemii będziemy je obchodzić w szczególny sposób – razem, a jednak osobno. Życzę jednak, by choć na chwilę udało się Państwu zapomnieć o zmartwieniach i bezpiecznie spędzić ten czas, ciesząc się bliskością Rodziny, korzystając z uroków natury.
Warto przypomnieć sobie, skąd  wzięły się obchody majowe i komu je zawdzięczamy.
 
1 maja to Święto Pracy zwane inaczej Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. Ustanowione w 1890  roku, jako wyraz pamięci dla robotników  z Chicago, których protest przeciwko niesprawiedliwemu ich traktowaniu został brutalnie stłumiony.
Dziś, w obliczu pandemii dzień ten zyskuje kolejny, szczególny wymiar – stanowi okazję do złożenia podziękowania wszystkim, którzy każdego dnia i z narażeniem własnego zdrowia oraz życia, ciężko pracują trwając na swoich stanowiskach, pomimo szalejącego wirusa. Dziękujemy Wam za to!
 
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z 2004 roku o godle, barwach i hymnie narodowym. Pamiętajmy, żeby wywiesić flagę Polski na naszych domach i tym samym podkreślić narodową tożsamość. Wywieszenie flagi będzie również wyrazem pamięci w 100-lecie III Powstania Śląskiego, które wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku i było jednym z niewielu zwycięskich powstań narodowych w historii naszego kraju.
 
Pamiętajmy także o Święcie Konstytucji 3 Maja, obchodzonym na pamiątkę uchwalenia przez Sejm w 1791 roku konstytucji, pierwszej w nowożytnej Europie i drugiej na świecie. Zniosła ona liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną. Była podwaliną do konstytucji podjętej po odzyskaniu niepodległości.
 
Nucąc „Witaj majowa jutrzenko. Świeć naszej polskiej krainie” – pieśń śpiewaną przez minione pokolenia, pozdrawiam Państwa serdecznie.
 
Burmistrz Szprotawy
Mirosław Gąsik

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

poniedziałek:    08:00 - 16:00
wtorek-piątek:    07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Przedszkole Rolna
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Zdalna Szkoła
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL