Logo: Szprotawa

Kalendarium

13 czerwca 1755: Szprotawa została zobowiązana do uprawy drzew morwowych

Od piątku, 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów,...

Aktualności

„Jedynka” z europejskimi aspiracjami

23 kwietnia br. burmistrz Mirosław Gąsik, zastępczyni burmistrza Dorota Grzeszczak oraz dyrektorzy gminnych placówek oświatowych zasiedli w ławkach Szkoły Podstawowej nr 1 w Szprotawie, uczestnicząc w lekcjach, w których na co dzień biorą udział uczniowie. Spotkanie  miało na celu ukazanie zmian, jakim uległa szkoła, dzięki zaangażowaniu w realizację projektów unijnych i krajowych.
- Zasiadając w uczniowskiej ławce cofnąłem się dobrych kilkadziesiąt lat wstecz, przypominając sobie czasy mojego dzieciństwa. – relacjonuje burmistrz Mirosław Gąsik. – Jednak lekcja, w której miałem okazję uczestniczyć w niczym nie przypominała zajęć z przeszłości.  Oparta była na realizacji zadania interdyscyplinarnego łączącego zagadnienia z języka polskiego i historii, a przy tym rozwijającego kompetencje proinnowacyjne, takie jak współpraca, samodzielność myślenia, liderowanie, czy rozwiązywanie problemów.  Oceniam ją  jako ciekawe i pouczające doświadczenie, którego elementy  z pewnością wykorzystam przy kierowaniu gminą.
 
Zmianie uległa również przestrzeń szkoły. Wrażenie robią ergonomiczne, kolorowe ławki i krzesła, innowacyjne  pomoce naukowe i sprzęt. Na korytarzach można skorzystać ze strefy gier i zabaw z wielkoformatowymi planszami, które wykorzystywane są jako element zabawy oraz jedna z metod pomocnych w powtórkach materiału i  utrwalaniu wiedzy. Kolejna atrakcja to strefy odpoczynku – Zakątek Morski i Zakątek Leśny, gdzie uczniowie mogą obcować z naturą, która relaksuje i daje wytchnienie. Posłuchać można szumu morza czy śpiewu ptaków. Po powrocie uczniów do nauczania stacjonarnego zaczną się zajęcia dodatkowe takie jak: dogoterapia, hipoterapia, wyjazdy na basen, zajęcia korekcyjne, czy wyjazdy na turnusy tematyczne oraz jeszcze wiele innych. Kiedy ja byłem uczniem takich udogodnień z pewnością nie było.
 
Serdecznie gratuluję wszystkim pracownikom szkoły z kierownictwem na czele za ogrom pracy włożony w unowocześnianie jednostki. Słowa uznania należą się tym bardziej, że nowatorska forma to efekt pozyskanego dofinansowania przez udział w licznych projektach ogólnopolskich i europejskich, które obecnie plasują Jedynkę jako lidera innowacyjnych placówek w Polsce. Gratuluję dzieciom i rodzicom, że wybrali placówkę, która kształci uczniów na europejskim poziomie.
 
Jedynka jako jedna z 20 szkół w Polsce realizuje pilotażowy program Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Rozwoju „Szkoła dla Innowatora”. Dzięki udziałowi w tym projekcie oraz „Szkole Pozytywnego Myślenia” możliwe było między innymi unowocześnienie przestrzeni szkoły. Z kolei kreatywna pracownia przyrodnicza to efekt realizacji Programu Współpracy INTERREG VA BB-PL 2014-2020 “Integracja mieszkańców poprzez transgraniczną polsko-niemiecką edukację ekologiczną w Szprotawie i Sprembergu”.
 
Szkoła realizuje również projekt Centrum Nauki Kopernik – Klub Młodych Odkrywców. Wizyty Naukobusa i Planetobusa, a w chwili obecnej lekcje online z edukatorami z CNK, uatrakcyjniają naukę i pozwalają przyswoić materiał poprzez zabawę. Udział szkoły w programie Erasmus+ przyczynia się do podnoszenia umiejętności językowych nauczycieli i uczniów. Programy edukacyjne, np. „Nauka dla Ciebie” (MNiSW i CN Kopernik), DYF (Digital Youth Forum), eTwinning (Erasmus+), plan daltoński, pozwalają uczniom w ciekawy i kreatywny sposób zdobywać wiedzę i kształtować kluczowe kompetencje. Szkolny Klub Liderów Pozytywnego Myślenia , w ramach projektu „Myślę Pozytywnie”, wspiera zdrowie i potencjał psychiczny dzieci i młodzieży.
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

poniedziałek:    08:00 - 16:00
wtorek-piątek:    07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL