Aktualności

Ratujemy szprotawski ratusz. Kolejny etap renowacji dachu za nami

Zakończono prace w ramach III etapu remontu pokrycia dachu wraz z wymianą i wzmocnieniem elementów konstrukcji więźby dachowej. To kolejna część generalnego remontu dachu zabytkowego ratusza, którego mury skrywają ślady historii sięgające XIV wieku.
Kompleksowa rewitalizacja dachu ratusza rozpoczęła się w już w 2019 roku.  Wtedy to, dosłownie w ostatniej chwili, przystąpiono do ratowania perełki lubuskiej architektury. Przeprowadzony wówczas przegląd techniczny i ekspertyza inżyniera budowlanego wskazały konieczność bezzwłocznego podjęcia prac naprawczych, bowiem dach stanowił już ogromne zagrożenie dla osób przebywających w ratuszu i jego otoczeniu. Znajdujący się nad sufitem sali obrad strop w każdej chwili mógł zawalić się, powodując nieodwracalne uszkodzenia i straty.
 
- Taki stan rzeczy był niestety wynikiem wieloletnich zaniechań związanych z potrzebą generalnego remontu dachu – wyjaśnia burmistrz Mirosław Gąsik. - Jego nieszczelne pokrycie i przedostające się wody opadowe poważnie naruszyły i uszkodziły konstrukcję więźby dachowej, a zniszczone i zdeformowane rynny deszczowe uniemożliwiały właściwe odprowadzenie wody. Na największe niebezpieczeństwo narażony był sufit w sali obrad, z bogatymi i oryginalnymi zdobieniami. Prawdopodobnie dach i cała jego konstrukcja nie przetrzymałby kolejnej anomalii pogodowej i mogłoby dojść do katastrofy budowlanej.
 
Dzięki wsparciu Wojewody Lubuskiego, Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Urzędu Marszałkowskiemu w Zielonej Górze oraz prywatnych przedsiębiorców, którym z tego miejsca jeszcze raz bardzo dziękuję, zażegnaliśmy kryzys. Południowa połać dachowa została sprawnie i szybko wyremontowana.
 
29 września br. podpisaliśmy protokół odbioru ostatecznego robót budowlanych w ramach realizowanego III etapu zadania. Prace obejmujące połać północną budynku polegały w pierwszej kolejności na demontażu pokryć dachowych, rynien, rur spustowych oraz łat. 
Następnie wzmocnione bądź wymienione zostały elementy konstrukcyjne dachu. Części drewniane zaimpregnowano środkami grzybobójczymi i owadobójczymi. Wykonano okucia dachu, zamontowano rynny i rury spustowe, a także zamontowano pokrycie dachowe na nowych łatach.
 
III etap zadania o łącznej wartości 29.947 zł, realizował Szprotawski Zarząd Nieruchomościami „Chrobry” Sp. z o.o. w Szprotawie. Dofinansowanie ze środków budżetu Województwa Lubuskiego wyniosło 14.900 zł.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

poniedziałek:    08:00 - 16:00
wtorek-piątek:    07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON