Aktualności

III Posiedzenie Rady Gospodarczej

5 października br., w siedzibie firmy BEWA , odbyło się III posiedzenie Rady Gospodarczej Gminy Szprotawa. Spotkanie poświęcone było promocji kształcenia zawodowego oraz problemowi pozyskiwania przez pracodawców odpowiednio wykształconej kadry pracowniczej.
Lokalni pracodawcy już od dłuższego czasu uskarżają się na konieczność ciągłego poszukiwania pracowników. Mimo istniejącego w gminie wysokiego bezrobocia oraz funkcjonującej szkoły zawodowej pracodawcy  nie mogą znaleźć chętnych do pracy.
 
Dyrektor  Zespołu Szkół  Zawodowych w Szprotawie,  A. Skawiński zwrócił uwagę, że aby przyciągnąć do siebie młodych pracowników przedsiębiorcy powinni zastanowić się – jakie zastosować zachęty, aby praca w danej firmie była atrakcyjna. Po krótkiej dyskusji zaproponowano opracowanie ankiety dla uczniów ZSZ w Sz-wie, dzięki której przedsiębiorcy mogliby poznać oczekiwania absolwentów w stosunku do pierwszego pracodawcy.
 
Dyrektor PUP w Żaganiu W. Tybiszewska wyjaśniła, że aby odwrócić trend wybierania przez większość absolwentów gimnazjum szkoły średniej o profilu ogólnym należy zatrudnić w gimnazjach doradcę zawodowego. Jedynie całoroczna praca doradcy z uczniami, przy wykorzystaniu testów zainteresowań i predyspozycji zawodowych przyniesie efekty w postaci określenia profilu danego ucznia. Dzięki temu uczeń jak i jego rodzice, którzy najczęściej dokonują wyboru kolejnej szkoły dla swojego dziecka będą mieli dokładne informacje, dzięki którym wybór kolejnej szkoły podejmowany będzie bardziej świadomie. Pozwoli to wyeliminować częste w ostatnich latach sytuacje, gdzie słabsi uczniowie kontynuują naukę w liceum, po zakończeniu którego nie decydują się na studia i w efekcie zostają bez „niczego”, zasilając i tak spore grono osób bezrobotnych.
 
W wyniku toczących się dyskusji postanowiono m.in.:
  1. Rozpoznać możliwości zatrudnienia w gimnazjach doradców zawodowych
  2. Promować szkolnictwo zawodowe wykorzystując współczesne środki przekazu medialnego np. facebook, telewizja szkolna.
  3. Zorganizować targi szprotawskich firm.
  4. Opracować ankietę dla uczniów szkoły zawodowej dającą odpowiedź na pytanie o najważniejsze  oczekiwania uczniów względem pracodawców.
  5. Zawiadomić szprotawskich przedsiębiorców o dostępności bezpłatnego szkolenia organizowanego przez biuro informacji Krajowy Rejestr Długów dotyczące postępowania z dłużnikami oraz działań prewencyjnych w tym zakresie.
Kolejne spotkanie Rady Gospodarczej zaplanowano na połowę listopada br.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON