Aktualności

STAROŻYTNI BOBRZANIE W PARKU SŁOWIAŃSKIM

Biuro Turystyki i Edukacji Regionalnej szprotawskiego ratusza realizuje projekt oryginalnej ścieżki archeologicznej w obszarze Parku Słowiańskiego. Szlak o zacięciu edukacyjnym obejmie m.in. ziemne obiekty kulturowe związane z dawnym osadnictwem w dolinie Bobru.
Nowa ścieżka ma na celu również zwrócenie uwagi na słabo poznane naukowo nagromadzenie stanowisk archeologicznych nad byłym rozlewiskiem Bobru. To one mogły być związane ze starożytną Iławą, którą znamy z nazwy dopiero z Kroniki Thietmara, kiedy cesarz Otton III wraz z orszakiem na trasie pielgrzymki z Włoch do Gniezna podejmowany był tu przez Bolesława Chrobrego.
 
Na zagadkowe obiekty ziemne w szerokiej na 2 km pradolinie Bobru zwracali uwagę już niemieccy badacze w XIX wieku. Z kolei polscy naukowcy żalili się na brak szerszego opracowania stanowisk metalurgicznych na pograniczu Szprotawy i Małomic, przypisywanych wstępnie okresowi wpływów rzymskich.
 
Największe skupisko znanych stanowisk występuje na południowym nabrzeżu dawnego rozlewiska, ok. 20 osad i cmentarzysk. Ludzie zamieszkiwali tę przestrzeń w epoce kamienia, brązu i żelaza, a także okresie wpływów rzymskich i we wczesnym średniowieczu. Z racji usytuowania osadnictwa możemy ich nazywać Bobrzanami.
 
Na ścieżce zobaczymy m.in. monumentalne stanowisko archeologiczne „Gród Chrobry”, ostaniec erozyjny ze śladami pobytu i przekształcania przez dawne kultury. A w jego zapleczu kilka pomniejszych ostańców, które jeszcze przed wojną objęte były ochroną prawną jako pomniki historii. W parku natkniemy się także na rekonstrukcję starożytnego kamiennego kalendarza oraz pomnik poświęcony „Bitwie na ziemi Dziadoszan” w 1015 roku.
 
Park Słowiański to interesujący obszar ze względu na walory przyrodniczo-krajobrazowe. Z pewnością odkrywanie w takich okolicznościach tajemnic historii będzie atrakcją – mówi burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON