Aktualności

ZAPRASZAMY NA FILM POTOK SUCHA - OPOWIEŚĆ W CZTERY PORY ROKU

Miłośnicy przyrody i dobrego kina!
Burmistrz Mirosław Gąsik oraz Kierownik Wydziału Przedsiębiorczości, Promocji i Turystyki Maciej Boryna zapraszają na premierowy pokaz niezwykłego filmu, który odbędzie się  w sali widowiskowej Szprotawskiego Domu Kultury, w niedzielę, 18 lutego 2024 r.,  o godz. 16.30. WSTĘP WOLNY!
Jak wynika z badań i obserwacji, Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Potok Sucha” w gminie Szprotawa to jedna z najcenniejszych enklaw przyrodniczych na Ziemi Lubuskiej. Zespół ustanowiono w 2019 r. uchwałą Rady Miejskiej w Szprotawie. Zaprojektowali go Maciej Boryna i Jan Ryszawy - urzędnicy ze szprotawskiego magistratu. A przy współpracy z Nadleśnictwem Szprotawa utworzono popularną już trasę turystyczną „Pętla Wiewióra”.
 
Lasem tym interesował się znany botanik śląski i pionier ochrony przyrody Theodor Schube, umieszczając go w gronie najważniejszych pomników przyrody dawnej rejencji legnickiej. Szczególnie zależy nam na zachowaniu dla przyszłych pokoleń i zapewnieniu ciągłości istnienia wiekowych grądów i łęgów, określanymi przez Schubego jako relikt puszczy pierwotnej.
 
W ostatnim czasie zidentyfikowano w lesie obiekty przyrodnicze i kulturowe wskazujące na wysoką wartość przedmiotowego obszaru. Dąb Śniadaniowy, Dąb Kotwicza i inne pomnikowe drzewa, rzadkie motyle i kwiaty, głaz narzutowy „Flins”, kamienne mury trącące o starożytne megality, tajemniczy postument z barokową ornamentyką, ruiny domku myśliwskiego, kurhany z epoki brązu, kamienne drogowskazy. W filmie zobaczymy także mieszkańców naszej gminy, w tym leśników, myśliwych, przyrodników, fotografów. Realizator filmu Paweł Ilnicki spędził nad Potokiem Sucha niemal cały rok, dokumentując zmieniający się wraz z porami roku krajobraz.
 
Serdecznie zapraszamy!
 
Zwiastun filmu – do pobrania

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON