Aktualności

Szkoły bez barier. Szprotawa przyjazna niepełnosprawnym

Projekt poprawy dostępności do gminnych obiektów szkolnych z rekordowym dofinansowaniem z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w wysokości 914 tys. zł dobiegł końca. Wyremontowane i zaadaptowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami zostały place, chodniki, wejścia do szkół czy pomieszczenia sanitarne.
 
- Likwidacja barier architektonicznych to jedno z najważniejszych zadań realizowanych w ramach przyjaznej gminy. Zakończone roboty budowlane na terenie szkoły podstawowej w Siecieborzycach zamknęły projekt „Kompleksowej poprawy dostępności osób niepełnosprawnych do obiektów szkół podstawowych w Gminie Szprotawa” – podsumowuje przedsięwzięcie burmistrz Mirosław Gąsik. - Łączny koszt zadania to niebagatelna kwota aż 1.845.045 zł, z czego 914 tysięcy to dofinansowanie ze środków PFRON.
 
Projekt podzielony był na dwie części. Pierwsza obejmowała remonty istniejących placów, chodników i dróg zlokalizowanych na terenie placówek oświatowych. W ramach drugiej zlikwidowane zostały bariery architektoniczne wewnątrz nieruchomości.
 
Prace polegające na remontach dróg, placów czy parkingów wykonano na terenie wszystkich placówek oświatowych. Modernizacja wejść głównych zrealizowana została w SP1, SP Wiechlice, SP Długie oraz SP Siecieborzyce. Schodołazy lub podjazdy dla niepełnosprawnych zamontowano w szprotawskiej 1 i 2, w Wiechlicach, Długiem i Siecieborzycach. Natomiast remonty i adaptacje pomieszczeń sanitarnych, w tym montaż specjalistycznej armatury łazienkowej wykonano w Jedynce, Dwójce, w Wiechlicach i Długiem. 
 
Zrealizowane w ramach projektu prace ułatwić mają poruszanie się w przestrzeni szkolnej osobom o obniżonej sprawności ruchowej czy z dysfunkcjami wzroku. Udogodnienia dużo lepiej będą służyć także pozostałym dzieciom, rodzicom oraz pracownikom oświaty.
 
Zakończone właśnie zadanie likwidacji barier architektonicznych to dopiero początek wielkich inwestycji oświatowych, które wykonamy na przestrzeni najbliższych miesięcy. Przypomnę, że w trakcie realizacji jest przedsięwzięcie w ramach „Dostępnej Szkoły”. A w połowie listopada br. podpisana została umowa o dofinansowanie wyrównywania dysproporcji w jakości kształcenia oraz dostosowania oferty edukacyjnej do uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych i zdrowotnych.
Zapraszamy do szprotawskich szkół!
 
Wykonawcami zadania w ramach przeprowadzonych robót budowlanych byli P.H.U „DUBIEL” Władysław Dubiel oraz ZISICO Sp z. o.o.
Całkowita wartość zadania wyniosła 1.845.044,51 zł, w tym wartość robót budowlanych - 1.827.974,51 zł.
Gmina Szprotawa uzyskała dofinansowanie do robót budowlanych ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Lubuskiego – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze w wysokości 913.987,25 zł.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON