Aktualności

Gminne Obchody Dnia Strażaka

W piątek, 6 maja br., świętowaliśmy Gminne Obchody Dnia Strażaka w Borowinie. Uroczystości rozpoczęły się w kościele p.w. św. Bartłomieja w Borowinie, gdzie ks. Kapelan Strażacki Przemysław Kaminiarz odprawił mszę w intencji wszystkich strażaków. Następnie z akompaniamentem Szprotawskiej Orkiestry Dętej odbył się przemarsz pododdziałów, pocztów sztandarowych, władz samorządowych,
powiatowych i wszystkich gości zaproszonych na główne uroczystości, które odbyły się na placu przed remizą w Borowinie.
 
Burmistrz Szprotawy Józef Rubacha przywitał zaproszonych gości. Po czym Dowódca uroczystości druh Jan Marszałek złożył meldunek do druha Prezesa Jana Chmielewskiego o gotowości do rozpoczęcia uroczystości zbiórki z okazji "Gminnych Obchodów Dnia Strażaka”. Burmistrz podziękował strażakom za ich trud i zaangażowanie w niesienie pomocy innym oraz życzył, by służba drugiemu człowiekowi była zawsze źródłem osobistej satysfakcji  i społecznego uznania.
 
Z okazji gminnych obchodów Dnia Strażaka zostały wręczone medale i odznaki, które otrzymali:
Złotym medal za zasługi dla pożarnictwa został odznaczony:
druh Ryszard Drewniak
Brązowym Medalem za zasługi dla Pożarnictwa zostali odznaczeni
druh Józef Rubacha
druh Paweł Chylak
druh Jacek Stępień
druhna Marta Wojtkowiak
Odznaką Strażak Wzorowy zostali wyróżnienieni:
druh Stanisław Grędadruh Sławomir Gręda
Srebną odznaką Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza zostali wyróżnieni:
druh Dominik Augustyniak
druh Piotr Dubiel
druh Eryk Habowski
druh Szymon Sobolewski
Brązową  odznaką Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza zostali wyróżnieni:
druhna Patrycja Biernacka
druhna Zuzanna Knap
druhna Maja Firuta
druhna Hanna Załęska
 
W trakcie uroczystości nastąpiło uroczyste przekazanie i poświęcenie samochodu pożarniczego marki Peugeot Boxer IUVO CARS wraz ze sprzętem pożarniczym. Kluczyki na ręce Naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Browinie Pana Damiana Becli wręczył burmistrz Józef Rubacha oraz Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh Jan Chmielewski.
Zakup lekkiego samochodu ratowniczo gaśniczego Peugeot Boxer IUVO CARS dla OSP Borowina został dofinansowany ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych, za pośrednictwem Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Lubuskiego, dotacji Samorządu Gminnego, darowizny Kółka Rolniczego w Borowinie oraz wkładu własnego OSP na wartość 162 324 zł.
 
Na ręce Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Długiem Pana Lucjana Cybulskiego został przekazany zestaw ratownictwa medycznego PSP – R1, który ufundował i wręczył Dyrektor Regionalnego Oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Zielonej Górze Krzysztof Pawlak.
 
Podczas uroczystości ślubowanie wstąpienia w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej złożyli uczniowie klasy technikum mechanicznego z innowacją pożarniczą przy Zespole Szkół Zawodowych w Szprotawie. Wręczenia Aktów Ślubowania dokonał Prezes oddziału Zarządu Powiatowego dh Jan Chmielewski oraz Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Szprotawie Pan Andrzej Skawiński. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Życzenia

Z okazji Dnia Pracownika Gospodarki Komunalnej składam wszystkim pracownikom służb komunalnych w Gminie Szprotawa serdeczne życzenia: zdrowia, radości oraz pomyślności w życiu osobistym i zawodowym. Życzę, by każdy dzień tak wyspecjalizowanej i odpowiedzialnej pracy przynosił zadowolenie i satysfakcję oraz był źródłem motywującym do osiągnięcia wszystkich założonych sobie celów.
 
Jednocześnie dziękuję za Państwa pracę i wysiłek włożony w sprawne funkcjonalnie obiektów komunalnych w naszej gminie. 
 
                                                                                                       Józef Rubacha
                                                                                                    Burmistrz Szprotawy

Koncert wielkiego serca

W niedzielę, 8 maja 2016 r., w Szprotawskim Domu Kultury spotkali się ludzie dobrego serca, aby wspomóc leczenie dwóch sióstr  z Wiechlic: Malwinki i Michalinki Kolman. Udało na się zebrać kwotę 5670, 99 zł.
 
Pełen niespodzianek koncert rozpoczęli wspólną przemową Burmistrz Szprotawy i dyrektor Szprotawskiego Domu Kultury, dziękując wszystkim za przybycie i wrażliwość na los chorych dzieci. Pierwszy popis, przeniósł publiczność w lata 70 i atmosferę filmu „Gorączka sobotniej nocy” - zatańczyli: zespół Rampa oraz dyrektorki ze szprotawskich przedszkoli i szkoły. Owacje jakie zgotowała publiczność po tym występie, zachęciła jeszcze bardziej kolejnych wykonawców. Zobaczyliśmy taniec piratów i taniec afrykański, w wykonaniu zespołu Rampa i tancerzy: Jadwigi Zarzecznej-Rosół, Małgorzaty Miszczak, Anny Ciołki, Teresy Zimy, Józefa Rubachy, Andrzeja Skawińskiego i Piotra Piotrowskiego. Następne były skecze z kabaretu Dudek, które roześmiana publiczność przyjęła z wielką aprobatą. W rolę kabareciarzy wcielili się: Józef Rubacha, Władysław Sobczak, Krzysztof Witulski, Jan Szymczak i Maciej Pachurka. W finale pan burmistrz z małżonką Bogusławą Rubacha i z towarzyszeniem zespołu Rampa, zatańczyli pięknego walca wiedeńskiego. Nie obyło się bez bisu. Koncert zakończyły podziękowania, składane przez pana burmistrza, płynące w stronę wszystkich uczestników i organizatorów. Podziękowania płynące w stronę widowni, darczyńców i licytujących. Podziękowania złożył również wzruszony tata dziewczynek wręczając przy tym pięknie ozdobioną laurkę. Zawiśnie ona w SzDK, jako pamiątka po wspaniałych chwilach.
Celem koncertu było zebranie pieniędzy na leczenie dziewczynek. Można było wylicytować m.in. koszulkę i kalendarz Falubazu, zaproszenie na wyjątkowy koncert Ani Wyszkoni w Klubie Wojskowym 11LDKPanc (które osobiście wręczył pan ppłk Dariusz Lesiuk), muffinki podarowane przez Kamilę Niemiec z Domowej Cukierenki (te wylicytował wiceburmistrz Paweł Chylak i wręczył je dzieciom z zespołu Rampa), koszulkę Stelmetu z autografami, obrazy pani Danieli Pluskota, a także wiele innych przedmiotów. Była z nami Fundacja Spełnienie, na ich stanowisku, każde dziecko mogło wykonać własnoręcznie zaprojektowaną przypinkę.
Na zakończenie, mieliśmy jeszcze jedną niespodziankę. Pan Zbigniew Czmuda, który nie mógł być na koncercie, przekazał zaproszenie dla całej rodziny Państwa Kolman, na  weekendowy pobyt w Pałacu Wiechlice.
 
Ogromne dziękuję kierujemy do wszystkich obecnych i nieobecnych,  którzy wsparli tę akcję.
 
 

Przedsiębiorco – zaprezentuj firmę i nawiąż kontakty podczas „Business Mixer”

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna zaprasza przedsiębiorców do udziału w II edycji „INVEST-PARK” Business Mixer, która odbędzie się 14 czerwca 2016 r., w Hali Stulecia – Wrocławskie Centrum Kongresowe we Wrocławiu.
 
Planowany jest udział ponad 200 firm działających na terenie wałbrzyskiej strefy jak i poza nią.
Pierwsza edycja, która odbyła się 19.11.2015 r., odniosła wielki sukces frekwencyjny oraz biznesowy. „INVEST-PARK” Business Mixer był największym tego typu wydarzeniem na Dolnym Śląsku.Uczestnicy biorący udział w serii bezpośrednich spotkań mogą zaprezentować swoją firmę, wymienić wizytówki, nawiązać kontakty, znaleźć klientów, dostawców lub inwestorów.
 
 
 
 
 
Zgłoszenia przyjmowane są już teraz na: www.invest-park.com.pl/business-mixer/
Szczegóły dostępne:
Izabela Małek – 723 188 441
Małgorzata Włochal – 887 886 611

 

INFORMACJA dla rolników!

Komisja Europejska podjęła decyzję o wydłużeniu do 15 czerwca 2016 roku okresu składania wniosków o tegoroczne płatności bezpośrednie. Więcej http://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/wiecej-czasu-maja-rolnicy-na-zlozenie-wnioskow-o-przyznanie-doplat-bezposrednich-za-2016-rok.html
 
W Wydziale Gospodarki Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Szprotawie, biuro nr 15 (II piętro Ratusza) dyżury pełni pracownik Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego o/Żagań, pomagając rolnikom w odpłatnym wypełnianiu wniosków na dopłaty bezpośrednie za rok 2016. Pomoc w wypełnianiu wniosków odbywa się w dniach: 20 i 23 maja br. oraz 3 i 10 czerwca br. w godz. od 8.00 do 14.00.  Zainteresowanych rolników zapraszamy.

Konferencja jubileuszowa Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży

W piątek, 22 kwietnia odbyła się w Drzonkowie k. Zielonej Góry konferencja z okazji 20-lecia Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży przy Euroregionie Sprewa-Nysa-Bóbr. Podczas konferencji wyróżnione zostało za swoją działalność Polsko-Niemieckie Centrum Kształcenia i Wymiany w Szprotawie. Koordynator projektu Jakub Boryna zaprezentował przybyłym gościom z Polski i Niemiec działalność centrum oraz wieloletnie zaangażowanie w tworzeniu polsko-niemieckich projektów z Euroregionem. W konferencji brała udział także Kamila Kloc, nauczycielka z Zespołu Szkół Szprotawie, które intensywnie współpracuje z Polsko-Niemieckim Centrum.

Znamy szprotawskich "Mistrzów Pięknego Czytania 2016"

4 maja br., w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szprotawie odbył się gminny konkurs "Mistrz Pięknego Czytania 2016", którego celem było wyłonienie najlepiej czytających mieszkańców naszej gminy oraz promocja polskiej literatury. W jury zasiedli: nauczycielka języka polskiego Pani Lucyna Chmiel, dyrektorka Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szprotawie Pani Jolanta Wawrzyniak oraz kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Pan Sylwester Chocholski.
 
 
 
 
 
 
 
 
Tytuł "Mistrza Pięknego Czytania 2016" przyznany został:
  • w kategorii klas I-III - Julii Gromanowskiej z Zespołu Szkół nr 1, wyróżnienie otrzymali: Aleksandra Czekaj i Bartosz Partatus;
  • w kategorii klas IV-VI - Kalinie Tkacz z Zespołu Szkół w Wiechlicach, wyróżnienie otrzymali: Wiktoria Niedzielska i Patryk Janikowski;
  • w kategorii klas gimnazjalnych - Franciszkowi Pawłowskiemu ze Społecznego Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szprotawie;  
  • w kategorii dorosłych - Pani Wandzie Kukier.
Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do uczestnictwa w etapie wojewódzkim w Zielonej Górze.

Nowy odcinek "Wiadomości z Ratusza"

Zachęcamy do obejrzenia najnowszego odcinka "Wiadomości z Ratusza",  w całości poświęconemu relacji z uroczystej sesji Rady Miejskiej w Szprotawie, która miała miejsce 29 kwietnia br. Podczas XXVI  sesji m.in. uczczono jubileusz przypadającej w tym roku 1050 rocznicy Chrztu Polski, przyjęto sprawozdania z działalności w 2015 roku SzDK oraz Miejskiej Biblioteki  oraz wręczono Medal za Zasługi dla Gminy Szprotawy dla szprotawskiego lekarza Pana Lechosława Lipowskiego. Zapraszamy!

Rocznica zakończenia II wojny światowej

Burmistrz Szprotawy Józef Rubacha zaprasza na obchody upamiętniające 71. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Uroczystości odbędą się 8 maja br., o godz. 15.00 na cmentarzu komunalnym w Szprotawie, przy grobie nieznanego żołnierza.

Rozwój eksportu i inwestycji za granicą

Lubuskie Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów zaprasza regionalne firmy na bezpłatne spotkanie informacyjne w zakresie rozwoju eksportu i inwestycji za granicą. Przedsiębiorcy zainteresowani działalnością na rynkach międzynarodowych uzyskają praktyczne wskazówki w zakresie rozpoczęcia sprzedaży poza granicami kraju.
 
Konferencja odbędzie się 20 maja w Żarach w Hotelu Janków. W celu rezerwacji miejsc prosimy o kontakt pod nr tel. 883 313 456 lub e-mail. LICZBA MIEJSC OGRANICZONA. DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ. 
 

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON