Aktualności

35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 1981 roku. Tego dnia na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL wprowadzono stan wojenny. Zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiony ostatecznie dopiero 22 lipca 1983 roku. Stan wojenny przyniósł tysiącom osób i ich rodzinom wielkie cierpienie – śmierć kilkudziesięciu osób, izolację w obozach internowania, uwięzienie, pozbawienie pracy, inne represje. Tego dnia odsunięto na wiele lat szansę na demokratyczne przemiany w naszym kraju. 

Komunikat

W piątek, 23 grudnia br. Urząd Miejski w Szprotawie czynny będzie w godzinach od 7.00 do 11.00.

Tegoroczny Jarmark jeszcze lepszy!

Podobnie jak w zeszłym roku, 10 grudnia br., na placu przed szprotawskim ratuszem został zorganizowany przedświąteczny Jarmark Bożonarodzeniowy. Pomimo zimowej pory, dopisała ciepła i słoneczna pogoda, co przyciągnęło wielu odwiedzających, szukających wyjątkowych prezentów pod choinkę.
Kiedy przed rokiem organizowaliśmy Jarmark nie sądziliśmy, że spotka się on z tak bardzo dużym odzewem i że Jarmark wpisze się w kalendarz szprotawskich imprez – W tym roku, obok parafii i organizacji przykościelnych, znów zgłosiły się licznie szkoły, przedszkola oraz lokalne organizacje pozarządowe. W sumie na placu wystawiły się 32 stoiska (o 9 więcej niż poprzednio).
Różnorodność oferowanych produktów sprawiła, że każdy szukający mógł znaleźć coś interesującego dla siebie: piernikowe cuda, magiczne choinki, koronkowe gwiazdeczki, ceramikę ozdobioną metodą de coupage, lokalne świece, sianko na wigilijne stoły oraz uśmiechnięte anioły, których zadaniem będzie strzec nasze domostwa przez następny rok. Były pyszne ciasta, pierogi z kapustą, barszczyk oraz grochówka i żurek z kuchni polowej.
Nie zabrakło również strawy duchowej – mali i duzi artyści śpiewali kolędy na scenie.
Burmistrz Szprotawy Józef Rubacha raz jeszcze dziękuje serdecznie wszystkim współorganizatorom i wystawcom za wspaniale przygotowane stoiska oraz za zaangażowanie i pomysłowość, jakimi wykazali się przy wykonaniu świątecznych dekoracji i potraw.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

221Galeria zdjęć: II Jarmark Bożonarodzeniowy

Komunikat

Podajemy godziny przyjęć mieszkańców w poniedziałek, 12 grudnia br.:
  • od 14.00 do 15:00 - Burmistrz Szprotawy Józef Rubacha,
  • od 14.00 do 16:00 - Z-ca burmistrza Paweł Chylak.

Otwarty konkurs na przygotowywanie i wydawanie posiłków

Burmistrz Szprotawy ogłosił konkurs ofert na realizację zadania publicznego w zakresie pomocy społecznej pn. „Przygotowywanie i wydawanie posiłków w jednostkach oświatowych Gminy Szprotawa dla dzieci i młodzieży objętych pomocą społeczną”.
czytaj dalej

Głosuj na Dyrektor SzDK

Teresa Zima Dyrektor Szprotawskiego Domu Kultury znalazła się wśród laureatów etapu powiatowego i awansowała do finału konkursu „Człowiek Roku KRONO 2016".
Do 3 stycznia można oddawać głosy na stronie Gazety Lubuskiej http://www.gazetalubuska.pl/plebiscyt/karta/teresa-zima,37686,1652082,t,id,kid.html. Aby oddać głos można także wysłać SMS o treści KRONO.61 na numer 72355 (koszt 2,46 zł), taki głos liczony jest potrójnie.
Podsumowanie akcji i uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas Koncertu Noworocznego w Żarach w styczniu 2017 r. Plebiscyt na "Człowieka Roku KRONO" organizowany jest przez Gazetę Lubuską i spółkę Kronopol. 

Kto poprowadzi sklepik szkolny?

Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Szprotawie informuje, że posiada do wynajęcia pomieszczenia użytkowe na potrzeby prowadzenia sklepiku szkolnego dla uczniów i pracowników szkoły w dwóch budynkach - przy ul. Kopernika 22 i w budynku przy Placu Kościelnym 3 - w okresie od 02.01.2017 r. do 31.12.2017 r.
czytaj dalej

AKCJA POMOC Seniorzy – Seniorom

Kolejny raz słuchacze Szprotawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przystąpili do organizacji Świątecznej Paczki dla samotnych i potrzebujących seniorów zamieszkałych w naszym mieście.
czytaj dalej

Wyjaśnienie dotyczące środków finansowych przekazywanych przez Lasy Państwowe na remonty dróg lokalnych

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o sprawie niszczenia dróg gminnych przez przewoźników realizujących transport drewna sprzedawanego przez Lasy Państwowe Nadleśnictwo Szprotawa. Gazety szeroko rozpisywały się o potyczce słownej rozegranej pomiędzy radnym Rady Miejskiej w Szprotawie a Nadleśniczym Lasów Państwowych Nadleśnictwa Szprotawa.
Radny zwrócił się z interpelacją do Burmistrza Szprotawy o pomoc w rozwiązaniu kwestii niszczenia dróg lokalnych przez samochody wywożące drewno z lasów. Kiedy pogoda jest niesprzyjająca, a drogi są rozmoknięte przez deszcze, przejazd kilku lub kilkunastu samochodów z ciężkim ładunkiem powoduje powstawanie ogromnych kolein niszczących drogi.
 
Nadleśniczy bronił interesów Nadleśnictwa Szprotawa twierdząc, że drogi w równym stopniu niszczone są przez maszyny rolnicze. Ponadto wyliczał, że Nadleśnictwo płaci różnego rodzaju podatki do Skarbu Państwa i na rzecz gminy z przeznaczeniem na utrzymanie dróg gminnych. Podane zostały wielkości przekazywanych kwot; odpowiednio 789 tys. zł w 2014 r; 901,994 tys. zł w 2015 r. oraz 300 tys. zł w 2016 r. z przeznaczeniem stricte na remonty dróg lokalnych.
 
W tym momencie pojawiają się nieścisłości. Prawdą jest bowiem, że wskazane przez Nadleśniczego środki pochodzące z wpłat dokonywanych przez Lasy Państwowe na terenie całej Polski trafiają wyłącznie do budżetu państwa!, a nie do budżetów gmin. Zgodnie z decyzją Rady Ministrów część tych środków miała być przeznaczona na budowę i remonty dróg lokalnych, m.in. dlatego, że faktycznie transport drewna może przyczynić się do pogorszenia stanu dróg lokalnych. W tym celu ustanowiony został Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych na lata 2012-2015 wraz z precyzyjnymi zasadami ubiegania się o te środki. Jednakże przyjęte wytyczne nie pozwoliły na swobodne ubieganie się o dofinansowanie do remontów zniszczonych dróg. W powiecie żagańskim środki trafiły na realizację zadania przebudowy powiatowych ulic Ciszowskiej i 3-go Maja w Szprotawie.
 
Z powyższego wyjaśnienia jasno wynika, że gmina Szprotawa nie otrzymała wspomnianych kwot, tym samym nie mogła przeznaczyć ich na remonty dróg zniszczonych w wyniku wywożenia drewna z lasów.
 
Co roku, jak każdy mieszkaniec czy podmiot zarejestrowany na terenie gminy Szprotawa, Nadleśnictwo realizuje względem gminy należności publicznoprawne takie jak: podatek od nieruchomości, podatek rolny, podatek leśny, należności z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi, zajęcia pasa drogowego oraz obwodów łowieckich. Nie ma natomiast wpłat, których celowym przeznaczeniem byłyby remonty czy modernizacja dróg.

Szprotawska choinka

Wczoraj, 6 grudnia dzieci ze szprotawskich przedszkoli i szkół wraz z opiekunami przybyli na plac przed ratuszem, aby spotkać się ze Świętym Mikołajem i uroczyście pierwszy raz zapalić naszą tegoroczną choinkę.
czytaj dalej

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON