Kalendarium

24 czerwca

Henryków

Henryków

POŁOŻENIE

Miejscowość ta położona jest w bliskim sąsiedztwie Szprotawy, w kierunku wschodnim, przez ulicę Henrykowską.
Ogólna powierzchnia wsi wynosi 916,19 ha tj. 9,16 km2,

ORGAN SOŁECTWA

Sołtysem wsi jest Monika Kubik.
Działalność sołtysa wspiera Rada Sołecka, składająca się z 5 osób.
Statut Sołectwa Henryków

DEMOGRAFIA

Zamieszkała przez 384 mieszkańców.  

HISTORIA

Niegdyś niewielka  osada, znana w starych dokumentach jako „villa Sprotavia”. W XIII wieku uruchomiono tu młyn wodny. We wsi zachował się barokowy pałac z XVIII wieku z dobrze zachowanym portalem, barokowymi  balustradami, pilastrami  i  gzymsami.

KULTURA I ROZRYWKA

Prężnie działająca pani Słotys wraz z Radą Sołecką skupia wokół siebie życie kulturalne tej wsi, organizując różne imprezy, takie jak: dożynki wiejskie, choinkę dla dzieci, Dzień Dziecka, turnieje sportowe, zabawy sylwestrowe itp., współpracując w tym zakresie ze Szprotawskim Domem Kultury.
 

ZABYTKI I ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Dąb „Henryk” w Henrykowie
Pomnik przyrody rosnący w parku dworskim przy pałacu we wsi Henryków. Dąb szypułkowy w wieku ok. 600 lat mierzy w obwodzie 735 cm. Na terenie parku znajdują się inne pomnikowe egzemplarze dębów. Pomnik przyrody jest oznakowany, ogrodzony płotem i głazami narzutowymi.
 
Henrykowski pałac został zbudowany w roku 1782 dla Kaspara Adolfa von Knöbelsdorff, ówczesnego właściciela Henrykowa. W roku 1821 majątek przechodzi w ręce rodziny Neumann i wtedy to zostają przebudowane wnętrza pałacu. Pozostaje on własnością rodziny Neumann do 1945 r., następnie znacjonalizowany pozostaje do lat 90-tych w zarządzie PGR, kiedy przechodzi w zarząd Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecnie w rękach prywatnych. W pałacu mieści się hotel.
Barokowo-klasycystyczny pałac zbudowany na planie prostokąta, dwukondygnacyjny, z użytkowym poddaszem i wysokimi piwnicami. Druga kondygnacja niższa (mezzanino). Budynek przykryty dachem mansardowym. Dziewięcioosiowa elewacja frontowa w centralnej części, na odcinku pięciu osi, zwieńczona trójkątnym frontonem i podkreślona zdwojonymi pilastrami (pseudoryzalit), które pomiędzy pozostałymi pasami okien umieszczono pojedynczo. Zdwojenie pilastrów podkreśla również naroża budynku. Na osi wejście główne, do którego prowadzą wysokie schody z tralkową balustradą. Otwór wejściowy zamknięty łukowo podkreślone bogato udekorowanym portalem, złożonym z pilastrów zwieńczonych głowicami, na których umieszczono profilowany, wygięty w łuk gzyms. Otwory okienne parteru wysokie, prostokątne, podkreślone wąskimi płycinami. Okna mezzanino o kształcie zbliżonym do kwadratu ujęte w płyciny i podkreślone gzymsem międzyokiennym umieszczonymi w górnej partii pilastrów. Podział horyzontalny elewacji to wysoki boniowany gzyms cokołowy z okienkami doświetlającymi piwnice oraz profilowany gzyms wieńczący. Fronton z trzema prostokątnymi okienkami, nad którymi umieszczono profilowany gzyms. Elewacja tylna podobna do fasady, lecz w miejscu frontonu umieszczono tylko okienko w kształcie wolego oka. Elewacje boczne trzykondygnacyjne – ostatnia kondygnacja na wysokości poddasza z pełnowymiarowymi otworami okiennymi. We wnętrzach, na piętrze częściowo zachował się sztukatorski wystrój sufitów.
Park krajobrazowy, który został założony jako ogród w początkach XIX w., zaś w poł. XIX w. przekształcony w park ze stawem i wysepką. 

OŚWIATA

Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Komisji Edukacji Narodowej.
Szkoła z tradycją i historią. Dla całego regionu południowo-zachodniego Ziemi Lubuskiej i ościennych powiatów woj. dolnośląskiego jest to ośrodek doskonalenia zawodowego dla ludności wiejskiej w kierunkach rolniczych. Więcej o kierunkach kształcenia i bogatej historii szkoły na stronie http://www.rolniczak-henrykow.pl

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON