Kalendarium

24 czerwca

Witków

Witków

POŁOŻENIE

Miejscowość ta położona jest w północnej części Gminy Szprotawa, sąsiaduje w części zachodniej z Gminą Małomice.
Ogólna powierzchnia wsi wynosi 1 886,20 ha, tj. 18,86 km2
 
Panorama Witkowa z 2008 roku.

ORGAN SOŁECTWA

Sołtysem tej wsi jest pan Sylwester Michalak.
Wybrana została także na 4-letnią kadencję Radę Sołecką w liczbie 7 osób.

DEMOGRAFIA

Sołectwo zamieszkała przez 471 mieszkańców.

HISTORIA

Witków to wieś o metryce średniowiecznej, około 1300 r. odnotowana jako Witchindorf. W 1346 r. była już znana jako własność rodu von Nechern. W XV wieku Witków stał się własnością rodu von Warendorf. W latach 1550-1590 wieś wraz z majątkiem należała do rodu Schӧnaichów. Z kolei Witków przeszedł na własność rodziny von Dohna. Kolejnymi właścicielami wsi byli Schulenburgowie, następnie Tschirhausowie, Redernowie. W końcu wieś kolejno należała do rodziny von Proskau i do miasta Szprotawy. W 1840 roku w Witkowie znajdowały się 133 domy i dwa folwarki.
W środku wsi stoi kościół - cenny zabytek architektury gotyckiej z pocz. XIV wieku. Zachował się tu rzadki i ciekawy zabytek architektury - obronna wieża mieszkalna pochodząca prawdopodobnie z XV wieku. 

ZABYTKI I ATRAKCJE TURYSTYCZNE


 
Wieża rycerska w Witkowie
Położona jest w środkowej części wsi, nad potokiem Młynówka. Zbudowana na planie kwadratu w XV wieku z kamienia polnego, w okresie późniejszym uzupełniona cegłą. W XVI stuleciu do wieży dostawiono budynek gospodarczy. Całość otaczał mur wraz z fosą. Współcześnie zachował się tylko fragment muru. Zabudowania posadowiono na wyspie w otoczeniu rozlewiska Młynówki. Do zabytku dochodzi przez usypaną groblę, wcześniej był tu zapewne most.
We wnętrzach zachowały się unikatowe polichromie z końca XV wieku ukazujące scenę pasyjną - Chrystusa na Krzyżu, Madonnę i Jana Ewangelistę, fragment architektury - miasto lub zamek z trębaczem oraz relikty wizerunku św. Jerzego.
Po roku 1945 wieża stopniowo popadała w ruinę. W latach 1978-1984 przeprowadzono częściowy remont zabytku, przy czym zdjęto większość elementów ozdobnych z piaskowca. W lesie na południe od wieży rycerskiej przebiegała granica pomiędzy księstwami żagańskim a głogowskim.
Kościół pw. Matki Boskiej Rokitniańskiej i św. Michała Archanioła w Witkowie
Budowla wczesnogotycka, wzniesiona w XIII wieku, murowana kamieniem polnym i rudą darniową żelaza, jednonawowa. Do świątyni wprowadzają dwa wczesnogotyckie portale kamienne. Na jednym z nich płaskorzeźbiony tympanon przedstawia ukrzyżowanego Jezusa adorowanego przez Matkę Boską i św. Jana.
Wewnątrz kościoła znajduje się płyta nagrobna z XVI wieku - Mikołaja von Warnsdorf - dawnego właściciela dóbr w Witkowie. W kamiennym murze otaczającym kościół znajduje się brama z XV wieku. Świątynię przebudowano w 1521 roku oraz w XVIII wieku. Po 1945 roku nie użytkowano, przez co popadała w ruinę. Odbudowano ją dopiero w 1991 roku, a w roku następnym konsekrowano.
Z tyłu kościoła wczesnogotyckiego stała młodsza świątynia - ewangelicka, która strawił pożar w latach 80. XX wieku. Nieopodal kościoła znajduje się cmentarz z zabytkową bramą.
 

ORGANIZACJE I STOWARZYSZENIA

Koło Gospodyń Wiejskich założone w 2003 rok. Na początku działalności koła nie było zbyt wiele osób, lecz z biegiem czasu przybywały kolejne osoby, chcące przyłączyć się do pracy społecznej dla wsi.
Dzięki determinacji, zaangażowaniu oraz wysiłku członków Koła udało się wyremontować świetlicę wiejską. Jest to bardzo duże osiągnięcie dla wsi, ponieważ jest to miejsce, w którym odbywają się różnego rodzaju imprezy okolicznościowe.
Działalność Koła Gospodyń Wiejskich opiera się na organizowaniu imprez dla miejscowej społeczności. Koło bierzemy również udział m.in. w Dożynkach oraz innych konkursach organizowanych przez gminę.
Stoisko sołectwa na Dożynkach Gminnych w 2015 r.
 
Dożynki Gminne, sierpień 2016 r.

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON