Kalendarium

19 czerwca 1672: Wielki pożar Szprotawy

Dziećmiarowice

Dziećmiarowice

POŁOŻENIE

Dziećmiarowice, wieś w gminie Szprotawa, położona ok. 2 km na południowy-wschód od miasta, na prawym brzegu rzeki Bóbr, na trasie Szprotawa – Bolesławiec – Jelenia Góra.
Ogólna powierzchnia wsi wynosi 450,33 ha, tj. 4,50 km2.

ORGAN SOŁECTWA

Sołtysem wsi jest pan Jarosław Zubal
Rada Sołecka w liczbie 5 osób.
Statut Sołectwa Dziećmiarowice

DEMOGRAFIA

Miejscowość zamieszkała przez 279 mieszkańców.

HISTORIA

Wieś wzmiankowana w 1260 roku jako villa Dettrihey, zobowiązana była do dostaw zboża dla kościoła maryjnego w Szprotawie. We wsi znajdował się niegdyś młyn i kuźnica żelaza, a ponadto wzmiankowana w XVIII wieku kuźnica miedzi. Mieszkańcy utrzymywali się także z rybołówstwa. Osada miała połączenie mostowe z leżącą naprzeciw przez rzekę Bóbr wsią Nowa Kopernia. Do 1945 roku występowała pod nazwą Dittersdorf. 

ORGANIZACJE I STOWARZYSZENIA

Koło Gospodyń Wiejskich Dziećmiarowice powstało 30 kwietnia 2015 roku. Koło liczy 21 osób, a jego przewodniczącą jest p. Sabina Demko. Chociaż działają nie tak długo mogą się pochwalić wieloma osiągnięciami. Organizują wraz z Radą Sołecką Festyn Rodzinny, biorą udział w dożynkach gminnych – w 2015 roku KGW zdobyło I miejsce za najpiękniejsze stoisko oraz wyróżnienie za wieniec, współuczestniczą  w organizacji dożynek parafialnych w Wiechlicach, organizują zabawy mikołajkowe, święta okolicznościowe.
Ponadto w ubiegłym roku Panie wzięły udział w I parafialnym Jarmarku Bożonarodzeniowym w Szprotawie oraz zorganizowały ekumeniczne spotkanie opłatkowe dla mieszkańców wsi. W ostatnim czasie KGW Dziećmiarowice brało udział w Plebiscycie na Super Koło Gospodyń Południe Województwa. Panie zajęły 5 miejsce na 11 Kół Gospodyń uzyskując 1009 głosów.
Członkowie koła wspólnie z Sołtysem i Radą Sołecką dbają o wystrój i doposażenie  świetlicy wiejskiej. To właśnie w tym miejscu skupia się działalność koła i życie mieszkańców Dziećmiarowic. Panie angażują się w różnego rodzaju prace ręczne. Przygotowują ozdoby świąteczne, produkują własne dżemy, suszą zioła i pieką pyszne ciasta i  chleb na zakwasie. Na wszystkich gminnych uroczystościach można spróbować ich wybornych wypieków.
Panie z Dziećmiarowic zapraszają do odwiedzania ich profilu na Facebooku oraz zaglądania na  ich stoiska podczas festynów czy imprez organizowanych na terenie gminy Szprotawa.
 
 
 
 

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON