Bobrowice

Bobrowice

POŁOŻENIE

Miejscowość położona jest w południowo – zachodniej części Gminy Szprotawa.
Ogólna powierzchnia wsi wynosi 580,01 ha, tj. 5,8 km2.
Użytki rolne w tej miejscowości wynoszą około 307 ha.

ORGAN SOŁECTWA

Sołtysem wsi jest pan Marcin Matuszczak, wybrany w wyniku głosowania mieszkańców.
Działalność sołtysa wspiera Rada Sołecka, składająca się z 5 osób.
Statut Sołectwa Bobrowice.

DEMOGRAFIA

Bobrowice zamieszkuje 137 osób.

HISTORIA

Stara wieś Bobrowice, założona przez ludność polską, wymieniona jest już w dokumencie z 1260 roku jako „Bobrouice”. Być może jej nazwa nawiązuje do dawnego słowiańskiego plemienia Bobrzan - łowców bobrów. W 1339 roku Bobrowice otrzymały lokację na prawie niemieckim. W okolicy znajduje się dobrze zachowany odcinek Wałów Śląskich. Na południowym krańcu wsi, po prawej stronie znajduje się poniemiecki cmentarz.
Ok. 500 m od ostatniego wiejskiego zabudowania, na skraju lasu - Borów Dolnośląskich znajduje się gospodarstwo agroturystyczne „Nad Bobrem”.

ZABYTKI I ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Pętla Bobrowicka (ok. 12 km)
Zmodernizowana w ramach programu „Interreg Polska 2004-2006” droga pożarowa na odcinku Nowa Kopernia-Bobrowice na terenie Nadleśnictwa Szprotawa, m.in. w celu poprawy dostępności obszarów przyrodniczych dla celów turystyki. Trasa przeznaczona jest zasadniczo dla ruchu pieszego i rowerowego.
Droga rozpoczyna swój bieg w północnej rubieży wsi Nowa Kopernia. O punkcie startowym trasy informuje nas tablica i kamienny drogowskaz. Szlak wiedzie początkowo równolegle do wsi, a przy jej południowym zakończeniu - przy zabytkowych kamiennych drogowskazach „nach Boberwitz” (do Bobrowic) i „nach Koberbunn” (do Borowego Zdroju) odbija w Bory Dolnośląskie. Gdybyśmy chcieli podłączyć się do szlaku niebieskiego im. Göppert`a, należy pojechać do Bobrowic. Natomiast Pętla Bobrowicka prowadzi ok. 2 km przez las do uroczych Stawów Bobrowickich.
Na bazie dwóch stawów utworzono użytki ekologiczne „Łabędzi Staw” i „Żurawie bagno”. Stawy to także miejsce kulturowe, zostały poświadczone w księdze wydatków miejskich Szprotawy w XVI wieku. Akwen jest sprzężony z dwoma odcinkami ciągu środkowego legendarnych Wałów Śląskich. Obok w kierunku południowym, przy linii kolejowej Żagań-Legnica znajdowała się niegdyś bocznica kolejowa i tartak.
Za torami zaczyna się Województwo Dolnośląskie i jednocześnie rozległy poligon wojskowy Świętoszów. Na pobliskim wzgórzu stoi stalowa wieża - dostrzegalnia ppoż. Nadleśnictwa Szprotawa. Nad stawami, skręcając za znakiem „Śniadanisko”, znajduje sie drewniana wiata z ławami i stołami, gdzie można odpocząć i pobiesiadować.
Na dalszej trasie Pętli miniemy kamienny drogowskaz „Wały Śląskie”. Po przebyciu kilku km ponownie przetniemy ten intrygujący zabytek.
Trasa kończy swój bieg pod leśniczówką na obrzeżach wsi Bobrowice - gospodarstwo agroturystyczne „Nad Bobrem”.
Obok leśniczówki przebiega szlak niebieski im. Göppert`a prowadzący stąd w kierunku południowym do Sierakowa i Buczka, a w kierunku północnym do Nowej Koperni i Szprotawy. 
 
Wieś Bobrowice posiada nowo wybudowany wodociąg, oświetlenie uliczne oraz drogę wiejską wymagającą przebudowy. We wrześniu 2013 r. oddano do użytku wyremontowaną świetlicę wiejską.
 
Gospodarstwo Agroturystyczne "Nad Bobrem" zaprasza do spędzenia urlopu osoby szukające ciszy i spokoju na łonie natury. Pięknie położona leśniczówka daje gwarancję szybkiej regeneracji sił po stresach życia w dużych aglomeracjach. Północna część Borów Dolnośląskich obfituje w jagody i grzyby. Amatorzy wędkowania również mają tutaj wielkie możliwości, w rzece Bóbr licznie występują atrakcyjne gatunki ryb.
Doskonałe warunki wypoczynku - dom położony jest w lesie, obok duży ogród z drewnianą altanką, miejsce na ognisko i grilla, rzeka 500m od domu, wycieczki piesze i rowerowe, możliwość korzystania z jazdy konnej (w pobliżu około 1 km klub jeździecki).
Znajdująca się w osobnym budynku kuchnia letnia stwarza doskonałe możliwości do przetwarzania owoców runa leśnego (suszarnia grzybów, piec chlebowy).Gospodarstwo oferuje swoje usługi przez cały rok organizując imprezy plenerowe z pieczeniem dzika oraz pieczeniem chleba tradycyjną metodą.

Kontakt:
Mirosława i Jerzy Stachurscy
Bobrowice 36
67-321 Leszno Górne
woj. lubuskietel. (068) 376 60 30
kom. 601 752 810
Więcej na stronie http://www.nadbobrem.pl/

KULTURA I ROZRYWKA

We wrześniu, od wielu już lat, sołectwo organizuje „Bobrowickie grzybobranie”. Organizatorzy imprezy co roku zapewniają sporo atrakcji. Jedną z nich jest pyszna zupa grzybowa gotowana przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich. W Bobrowicach zupa ta smakuje wyjątkowo.

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON