Sieraków

Sieraków

POŁOŻENIE

Sieraków to mała miejscowość leżąca na południowo- zachodnim krańcu gminy Szprotawa, na lewym brzegu rzeki Bóbr, w Borach Dolnośląskich. Jest doskonałym miejscem wypadowym na ryby i runo leśne. Wieś leży na szlaku turystycznym im. Goepperta (niebieski) Szprotawa - Buczek. Wieś graniczy od wschodu z rzeką Bóbr, od północny ze stawami powyrobiskowymi, a od południa z przysiółkiem Buczek (stawy wędkarskie). W środku wsi znajduje się pozostałość po kamiennym pomniku. Najbliższa sąsiednia miejscowość to Leszno Górne.
Miejscowość zalicza się do kręgu niezbadanych osad o pochodzeniu polskim. Typowa polska wieś charakteryzowała się okrągłą, zamkniętą siecią ulic. I taką właśnie zabudowę posiada Sieraków. Ogólna powierzchnia miejscowości  wynosi 297,84 ha, tj. 2,97 km2.

ORGAN SOŁECTWA

Sołtysem tej wsi jest pani Krystyna Matczak, która sprawuje rządy wraz z 5-cio osobową Radą Sołecką.

DEMOGRAFIA

Miejscowość zamieszkała przez 140 mieszkańców.

DEMOGRAFIA

Miejscowość zamieszkała jest przez 140 mieszkańców.

HISTORIA

Pierwsza wzmianka o miejscowości Sieraków pojawia się już w najstarszym zachowanym szprotawskim dokumencie z 1260 roku, w którym mowa o konsekracji ołtarza maryjnego. Z tej okazji mieszkańcy Sierakowa zobowiązani byli do uiszczenia plebanowi raz w roku jednego szefla owsa i jednego szefla pszenicy (szefel – dawna jednostka miary: 1 szefel = 9 garnców = 36 kwart chełmińskich = 64,08 litrów). 
 
Dzięki zapiskowi w dokumencie, wieś zalicza się do najstarszych udokumentowanych osad w okręgu szprotawskim. W dokumencie, nazwa wsi Sieraków zapisana została w języku łacińskim jako CIRAKOV. Dziś można byłoby powiedzieć Kirakow. Według jednej z teorii językoznawczych Kirakow pochodzi od słowa „kirka” oznaczającego młot. Inne teorie mówią o powiązaniu nazwy z miejscem świętym, jeszcze inne z miejscem obozowania, czyli osadą lub z „cirac” w znaczeniu koloru czerwonego. Nazwa związana z kolorem mogłaby być najbardziej trafną, bo powiązaną z wydobyciem rudy darniowej żelaza na ówczesnych terenach Sierakowa oraz Leszna Górnego. Pewnym jest fakt, że młot do rozbijania wytopionych brył rudy żelaza istniał na tych właśnie terenach. Piątego lutego 1406 roku książę Jan I Żagański sprzedał ziemię Sierakowa wraz z polami i lasami na rzecz miasta Szprotawa.

ZABYTKI I ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Dzisiejszy Sieraków to malowniczo położona wioska, od zachodu granicząca z kilometrami ciągnących się lasów, obfitujących w bogate runo leśne. Od wschodu oddzielona od Leszna Górnego rzeką Bóbr. Od południa graniczy z przysiółkiem Buczek i stawami wędkarskimi. W pobliżu wsi znajdują się również słynne Wały Śląskie. 
W centralnym miejscu wsi, przy rozwidleniu drogi, znajduje się tajemnicza pozostałość po kamiennym pomniku wokół, którego rosną cztery dorodne dęby, posadzone w rogach polanki, jakby wskazywały cztery strony świata. Po prawej stronie polanki, tuż przy przystanku autobusowym, znajduje się plac zabaw dla dzieci, który ogrodzony został własnoręcznie wykonanym przez mieszkańców drewnianym płotkiem. Obok placu zostały zamontowane dwa urządzenia siłowe zewnętrzne w części sfinansowane z funduszu sołeckiego.

KULTURA I ROZRYWKA

Już od 14 lat, tradycyjnie we wrześniu na polanie sierakowskiej wyposażonej w kameralną, drewnianą wiatę,  organizowany jest festyn pn. „Święto ziemniaka”. Podczas zabawy płonie ogromne ognisko, a w jego tle odbywają się ziemniaczane konkursy i zabawy integracyjne. Część artystyczna przygotowywana jest przez dzieci z filialnej szkoły podstawowej oraz przedszkola w Lesznie Górnym, przy współpracy Szprotawskiego Domu Kultury. Konkursy na „Najsmaczniejszą potrawę ziemniaczaną”, „Dorodnego ziemniaka” i „Ziemniaka dziwaka” sponsorowane przez Starostwo Powiatowe w Żaganiu, Burmistrza Szprotawy i Zastępcę burmistrza, Przewodniczącego Rady Miejskiej oraz Radę Sołecką cieszą się ogromnym zainteresowaniem.
Każdego roku, 6 grudnia w miejscowości organizowane są również  tradycyjne „Mikołajki”. W czasie  spotkania wszystkie dzieci z Sierakowa otrzymują paczki. Fundusze na  podarunki  pochodzą w całości z loterii fantowej organizowanej w czasie festynu „Święto Ziemniaka”. 
 

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON