Kalendarium

24 czerwca

Długie

Długie

POŁOŻENIE

Miejscowość ta jest jedną z największych wsi na terenie naszej gminy. Położona jest w północno-wschodniej części gminy, sąsiadująca z gminami: Kożuchów, Nowe Miasteczko i Niegosławice.
Ogólna powierzchnia wsi wynosi 2 547,90 ha, tj. 25,48 km2.

ORGAN SOŁECTWA

Sołtysem wsi jest Pan Stanisław Mandrak.
Działalność sołtysa wspiera Rada Sołecka, składająca się z 5 osób.
Statut Sołectwa Długie

DEMOGRAFIA

Ludność z tej miejscowości głównie pochodzi z kresów wschodnich, tj. z powiatu Buchacz woj. tarnopolskie, która w ramach repatriacji osiedliła się w roku 1946, tuż po II wojnie światowej.
Miejscowość zamieszkuje 906 osób.

HISTORIA

W dokumencie z 1295 roku wieś występuje pod nazwą „villa Henrici”, a w 1299 roku - „Henrici villa polonicalis”. Po 1299 roku spotykamy już nazwę zniemczoną „Heinersdorf”, a następnie „Langheinersdorf”. Rejestry kościelne wymieniają tu w 1318 roku kościół, który w 1856  roku spłonął i do dziś pozostał jako ruina. Na uwagę zasługują barokowy pałac wybudowany w latach 1730-1740 oraz budynki mieszkalne z pocz. XIX wieku.

ZABYTKI I ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Pałac w Długiem
Położony na wschodniej rubieży wsi. Wzniesiony w latach 1730-1740 w stylu rokoko. W wyniku przebudowy zabytek utracił większość elementów dekoracyjnych elewacji. Główne wejście zdobi portal z filarami podtrzymującymi balkon z kamienną balustradą.Oficyny pochodzą z XIX wieku. Do pałacu przylega rozległy zabytkowy park. 
 
Kościół św. Anny we wsi Długie
Położony w środku wsi, naprzeciwko szkoły. Budowla murowana cegłą. Wzniesiona w poł. XIX wieku w efektownej neogotyckiej stylizacji. Kościół jednonawowy. Od północy przylega doń wieża z zegarami zwieńczona iglicą.We wschodniej części wsi znajduje się jeszcze ruina kościoła wczesnogotyckiego.
 
We wschodniej części wsi stoją ruiny kościoła pw. Św. Jakuba. W 1856 roku świątynia spłonęła i nigdy nie została odbudowana. Jednonawowy kościół, z prezbiterium zakończonym prostą ścianą, zbudowano z kamienia polnego pod koniec XIII wieku. Z tego czasu zachował się układ przestrzenny świątyni, uskokowy portal oraz ostrołukowe okna. Do dziś istnieje znaczna część murów, które zostały zniszczone w okolicy korony. Na kilku poziomach zachowały się prostokątne i półkoliste otwory okienne. Niestety, brakuje zadaszenia, podobnie jak nad nawą i prezbiterium. We wnętrzu zachował się obmurowany cegłą ostry łuk tęczowy.

OŚWIATA

Szkoła Podstawowa
W miejscowości Długie mieści się szkoła. Placówka jest filią Szkoły Podstawowej w Wiechlicach. Szkoła Podstawowa w Długiem znajduje się w centrum wsi, przy głównej drodze. Naprzeciwko szkoły stoi kościół. W pobliżu szkoły mieści się sala wiejska oraz przystanek autobusowy.

Otaczające szkołę i okolicę piękne tereny zieleni i lasy sprzyjają organizowaniu imprez środowiskowych. Szkoła Podstawowa w Długiem zajmuje dwupiętrowy budynek z parterową przybudówką. Szkoła wraz z placem zabaw i boiskami zajmuje powierzchnię 2,15 ha. Pomieszczenia szkoły zajmują 1722,30 m2 . Kierownikiem filii jest Halina Kanyi Maine. Więcej informacji na stronie http://www.sudlugie.pl/
Czytanie na świeżym powietrzu
Adres szkoły:
Długie 78,
67-312 Niegosławice,  
tel. +48 68 376 80 15

ORGANIZACJE I STOWARZYSZENIA

Ochotnicza Straż Pożarna w Długiem powstała w 1947 roku. Pionierami w budowaniu podwalin tego stowarzyszenia byli druhowie, którzy wraz z całą grupą osadników przybyli tu w 1945 roku, z kresów wschodnich, z okolic Tarnopola, a konkretnie z Nowosiółki Jazłowieckiej, obecnie leżącej na terytorium Ukrainy w rejonie buczackim obwodu tarnopolskiego. Obecnie jednostka w Długiem liczy 38 członków czynnych, włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Przy jednostce OSP funkcjonuje Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która bardzo aktywnie uczestniczy w zawodach sportowo – pożarniczych. Więcej informacji w zakładce OSP.
 
Wakacje młodych strażakóww Przesiece koło Karpacza
 
Koło Gospodyń Wiejskich wsi Długie tworzy 7 osób.
Stoisko sołectwa na Dożynkach Gminnych 2016 r.
 
 

KULTURA I ROZRYWKA

Festyn Święto Rodzinny – jest to duża impreza która od kilku lat gromadzi na placu szkolnym dzieci, rodziców, dziadków i mieszkańców wsi. Zaplecze gastronomiczne zapewniła Rada Rodziców, zaś dzieci do woli mogą korzystać z dmuchanej ślizgawki, basenu z piłkami oraz spróbować przejażdżki na kucyku. Dużym zainteresowaniem cieszy się loteria fantowa, w której każdy los wygrywa.
 
Festyn Święto Rodziny, 2014 r.

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON